Krajowa Administracja Skarbowa dostanie wielkie uprawnienia. Prezydent Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Urzędnicy KAS otrzymają mnóstwo nowych uprawnień, m.in. żądania od banków informacji o danych posiadacza rachunku.
Zobacz wideo

Nowelizacja ustawy ma na celu - jak informuje Kancelaria Prezydenta - "udoskonalenie przepisów dotyczących zakresu zadań i procedur działania Krajowej Administracji Skarbowej oraz doprecyzowanie regulacji odnoszących się do zatrudnienia w KAS oraz pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej".

Co za tym się kryje? Wiele nowych uprawnień dla funkcjonariuszy KAS. Chodzi m.in. o to, że szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego będą mogli występować o informacje o podatniku (także osobach fizycznych) do instytucji finansowych poza procedurami kontrolnymi - wyłącznie w toku czynności analitycznych. Wystarczy, że szef KAS czy naczelnik będzie posiadał "uprawdopodobnione informacje" o możliwości posługiwania się rachunkiem bankowym wykorzystywanym m.in. do prowadzenia niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej.

Pojawi się także możliwość przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej w razie nieobecności kontrolowanego. Dziś jest to jeden ze sposobów na uniknięcie kontroli. Teraz wystarczy, że urzędnik wylegitymuje się przed "szeregowym" pracownikiem.

W ustawie poszerzono także definicję tzw. kontrahenta kontrolowanego. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie można przeprowadzać tzw. "kontrole krzyżowe". Informacje np. na temat danej transakcji, pozyskane od kontrahenta kontrolowanego, czyli kontrahenta firmy objętej kontrolą, pomagają w ustaleniach przebiegu czy okoliczności tej transakcji. 

Poszerzony zostanie też krąg osób w KAS, którym przysługuje dostęp do danych. Ustawa doprecyzowuje także przepisy odnoszące się do możliwości korzystania przez KAS z danych zgromadzonych w bazach, rejestrach, ewidencjach, zbiorach i systemach informatycznych. Szerszy będzie katalog informacji pobieranych przez organy KAS.

Katalog zadań KAS także zostanie poszerzony, m.in. o ściganie sprawców przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego.

Ustawa pozwoli też organom KAS na "kompleksowe przeprowadzenie sprawy"
w stosunku do wszystkich sprawców popełnianych przestępstw o charakterze
korupcyjnym, bez konieczności angażowania innych organów uprawnionych do
ścigania przestępstw np. policji. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej otrzymają też możliwość samodzielnego konwojowania osób aresztowanych czy osadzonych.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie już niebawem - po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej o:
Komentarze (95)
Krajowa Administracja Skarbowa dostanie wielkie uprawnienia. Prezydent Duda podpisał ustawę
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 59 razy 55

  Ale jak chcesz się podatniku dowiedzieć na co Antoś wydaje w podkomisji kasę to dostaniesz dużego środkowego.

 • kzet69

  Oceniono 47 razy 37

  Kolejny krok na drodze do państwa totalitarnego. Polakom w 2015 roku znudziła się wolność...

 • astropath

  Oceniono 30 razy 26

  Tu już powoli zaczyna chodzić nie tylko o to, skąd mamy, ale również na co (prywatnie wydajemy)
  Prosta sytuacja przykładowa. Taki sobie kontroler widzi moje PIT-y oraz przepływy na koncie i tak: dostałem np (żeby łatwiej było liczyć) 400.000 netto w ciągu roku z umowy o pracę. Cała kwota weszła ładnie na konto. Wydałem z tego powiedzmy 200.000 - powinno zostać 200.000 - a zostało tylko 100.000 z czego 50.000 poszło na inne konto a równowartość kolejnych 50.000 jest na koncie walutowym. Wynika z tego że 100.000 wybrałem gotówką. Urzędnik sprawdza dalej - nie kupiłem samochodu, ani mini-kawalerki w Hajnówce. Coś tu nie gra. Zniknęło 100.000 - nikt tyle w domu nie trzyma, wydatków nie widać, komuś musiałem dać. Pytanie komu i za co. Urzędnik prosi o listę obdarowanych, o okazanie gotówki (gdyby się jednak okazało, że w skarpecie) albo o paragony na 100.000 wydane gotówką. Nie ma? Aha! Kryminał. Ni wnikając już dalej w szczegóły dowalamy 130% podatku od "kwoty znikniętej" ;-) bo na pewno poszła na niecne cele.

 • Stefan Kalka

  Oceniono 16 razy 14

  Jeszcze dajcie im uprawnienia do kontroli biletów w komunikacji miejskiej i łapania na ręczne radary.

 • 41janina

  Oceniono 18 razy 14

  Pozdrowienia od Owella.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX