Coraz więcej nauczycieli w Polsce na zwolnieniach. To oddolna akcja protestacyjna

W części szkół w Polsce nauczyciele nie przyszli do pracy. Poszli na masowe zwolnienia L4. To akcja protestacyjna, podobna do tej, którą podjęli policjanci.
Zobacz wideo

W całym kraju rozpoczęła się akcja protestacyjna nauczycieli. Rodzice części uczniów odebrali rano powiadomienia o tym, że lekcje nie odbędą się z powodu masowych zachorowań wśród kadry pedagogicznej.

Czytaj więcej na ten temat: Nauczyciele grożą strajkiem. Matury zagrożone

W internecie pojawia się coraz więcej sygnałów o rozlewającym się proteście. 

Warszawa, Międzyrzecz, Drawsko, Rokitnica, Wrocław, Łódź, Poznań... Na grupach nauczycielskich pojawiają się screeny z dzienników elektronicznych poszczególnych szkół z informacją dla rodziców o nieobecnościach wielu nauczycieli w nadchodzącym tygodniu i zmienionych w związku z tym planach lekcji. W prasie lokalnej i mediach ogólnokrajowych też coraz więcej informacji. A MEN próbuje studzić nastroje mówiąc, o wprowadzonym "dodatku 500+, który zacznie obowiązywać od 2020 roku" i podwyżkach rzędu zaledwie 5 proc.

- czytamy na jednym z profili na Facebooku.

Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że akcja ma charakter oddolny. Władze nie podjęły bowiem jeszcze ostatecznej decyzji o formie protestu, jaki podjąć mają nauczyciele.

Nauczyciele chcą 1000 zł podwyżki

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, już kilka tygodni temu ostrzegał, że nastroje wśród nauczycieli są złe.

Płace pedagogów są bardzo niskie w stosunku do zarobków, jakie dziś oferuje rynek pracy poza oświatą. [...] Nauczyciele chcą protestować, powołują się na policjantów i podobną akcję przed egzaminami i maturami. Proponują też akcję polegającą na nieprzystąpieniu do sprawdzania matur, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego.

- zapowiadał ostrzegając, że podwyżki dla nauczycieli powinny wynieść 1000 zł.

Kuratoria zapowiadają interwencję

Pojawiają się też pierwsze reakcję kuratoriów. Na Dolnym Śląsku nauczyciele są ostrzegani przed możliwością przeprowadzenia kontroli zwolnienia przez ZUS. 

Więcej o: