Program rządu Ciąża Plus ma zapewnić ciężarnym dostęp do leków. Ale nie do suplementów

Kobiety ciężarne być może wkrótce będą mogły korzystać z nowego rządowego programu. Do jego szczegółów dotarł "Fakt".
Zobacz wideo

"Ciąża Plus" to nowy rządowy projekt, nad którym prace mają być na ukończeniu - donosi "Fakt". Skierowany jest do kobiet ciężarnych, które mają problemy ze zdrowiem.

Czytaj także: Rząd nie wyklucza zmian w programie 500 plus. Ludzie podzieleni

Wśród medykamentów objętych refundacją znaleźć mają się tylko te dostępne na receptę. Za darmo leczyć będzie można więc np. nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymywać ciążę, przyjmować inne leki zaordynowane przez specjalistę. 

Suplementy diety i inne środki dostępne w aptekach bez recepty nie mają być refundowane. 

Stosunkowo niewielki koszt

Wprowadzenie programu w życie nie ma być szczególnie uciążliwe dla budżetu - chodzi o ok. 20 mln zł. W porównaniu z projektami takimi jak 500 plus, które kosztują ok. 20 miliardów złotych, Ciąża Plus wydaje się więc mało kosztownym pomysłem. 

Wiadomo też, że nawet jeśli projekt ruszy na początku roku Ministerstwo Zdrowia będzie miało kilka miesięcy na stworzenie pełnej listy refundowanych leków. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: