Koniec z pouczeniami od policjantów? W Sejmie petycja, by dawali tylko mandaty

Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się, by policjanci nie mogli już udzielać pouczeń kierowcom. Policjanci mogliby już tylko karać mandatami, informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Anonimowi autorzy chcą, by policja straciła możliwość udzielania kierowcom (i nie tylko) pouczeń zamiast karania ich od razu mandatem za wykroczenia. Taką możliwość daje art. 41 kodeksu wykroczeń, który pozwala policji na stosowanie kar wychowawczych - pouczeń, upomnień, ostrzeżeń itp., które mają sens przy drobnych wykroczeniach takich jak pominięcie kierunkowskazu na pustej drodze czy przejście na czerwonym świetle o 5.00 rano przy dobrej widoczności i braku jakichkolwiek aut w promieniu kilometra

Pouczenia zaproszeniem do korupcji? 

W petycji zawarty jest wniosek o wykreślenie art. 41 kodeksu wykroczeń. Według informacji "Rzeczpospolitej", autorzy wniosku uważają, że takie kary nie działają na sprawców i sprzyjają korupcji. Do tego narażają budżet na straty. Warto pamiętać, że to właśnie pouczeń (i innych kar wychowawczych) użyli policjanci jako broni w proteście, który prowadzili od lipca 2018 roku. W ramach swojej akcji "Pouczenie zamiast mandatu" znacząco zredukowali wpływy budżetu państwa z tytułu mandatów - w sierpniu 2018 wystawili 74 tys. mandatów, podczas gdy rok wcześniej 455 tysięcy. 

Pomysł likwidacji kar wychowawczych za zły zgodnie uważają policjanci i przedstawiciele kierowców, z którymi rozmawiał dziennik.

Więcej o: