Rachunki za prąd nie wzrosną? Akcyza ostro w dół. Sejm i Senat zajmą się cenami energii

Sejm i Senat jednego dnia zajmą się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. To właśnie te przepisy mają w przyszłym roku utrzymać ceny energii elektrycznej w Polsce na nie zmienionym poziomie.
Zobacz wideo

Jak mówił tydzień temu premier Mateusz Morawiecki utrzymanie cen energii będzie możliwe między innymi dzięki obniżce akcyzy na prąd z 20 na 5 złotych za megawatogodzinę. Premier podkreślił, że na zmianach skorzystają gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa oraz samorządy. 

Niższa, jak zapowiedział szef rządu, ma być także opłata przejściowa. Zredukowana zostanie o 95 procent dla m.in. gospodarstw domowych, przedsiębiorców oraz samorządów. 

Z oceny skutków regulacji wynika, że obniżenie akcyzy będzie skutkowało zmniejszeniem rachunków o około 1 miliard 800 milionów złotych. Obniżka opłaty przejściowej pozwoli obniżyć rachunki o 1 miliard 700 milionów złotych. Razem daje to ponad 3,5 miliarda złotych. Z dokumentu wynika, że mechanizm będzie działał tylko w przyszłym roku. 

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, ale jej przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia. Sejmowe prace nad tą regulacją zaplanowano na godzinę 11. Senat ma zająć się przepisami o godzinie 17.

Więcej o: