Rachunki za prąd nie wzrosną? Akcyza ostro w dół. Sejm i Senat zajmą się cenami energii

Sejm i Senat jednego dnia zajmą się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. To właśnie te przepisy mają w przyszłym roku utrzymać ceny energii elektrycznej w Polsce na nie zmienionym poziomie.

Jak mówił tydzień temu premier Mateusz Morawiecki utrzymanie cen energii będzie możliwe między innymi dzięki obniżce akcyzy na prąd z 20 na 5 złotych za megawatogodzinę. Premier podkreślił, że na zmianach skorzystają gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa oraz samorządy. 

Niższa, jak zapowiedział szef rządu, ma być także opłata przejściowa. Zredukowana zostanie o 95 procent dla m.in. gospodarstw domowych, przedsiębiorców oraz samorządów. 

Z oceny skutków regulacji wynika, że obniżenie akcyzy będzie skutkowało zmniejszeniem rachunków o około 1 miliard 800 milionów złotych. Obniżka opłaty przejściowej pozwoli obniżyć rachunki o 1 miliard 700 milionów złotych. Razem daje to ponad 3,5 miliarda złotych. Z dokumentu wynika, że mechanizm będzie działał tylko w przyszłym roku. 

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, ale jej przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia. Sejmowe prace nad tą regulacją zaplanowano na godzinę 11. Senat ma zająć się przepisami o godzinie 17.

Więcej o:
Komentarze (18)
Nasze rachunki za prąd nie wzrosną? Sejm i Senat zajmą się cenami energii
Zaloguj się
 • hiperon59b

  Oceniono 8 razy 6

  Firmy energetyczne to spółki giełdowe (to że Skarb Państwa jest udziałowcem większościowym nie ma znaczenia) a rząd Prezesa i pana premiera Mateuszka kłamczuszka Krzywoustego działa na niekorzyść tych spółek. Takie działanie jest sprzeczne z prawem. Szkoda że nikt o tym głośno nie mówi.

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 5

  "Sejm i Senat zajmą się cenami energii ..." O CO TU CHODZI ???
  Za politykę energetyczną kraju odpowiada właściwy minister i jego przełożony, czyli premier.
  Winnych obecnej sytuacji należy bezzwłocznie ukarać !!!

 • stachud

  Oceniono 7 razy 5

  Bolszewicki rząd dzielnie rozwiązuje problemy, które sam stworzył. Sami w swoich państwowych firmach podnoszą ceny a potem dzielnie je obniżają. To nawet sam Wołodja Ilicz nie wpadł na taki myk.

 • szabepio

  Oceniono 6 razy 4

  Bzdura. Wzrost cen energi jest o ok 80%.
  A ta akcyza to kilka procent z ceny energii.
  Bujda na resorach. Ustawa bedzie musiala tak naprawdę zlamac konstytucję i dziesiatki innych praw bo w gruncie rzeczy ma zmusic producentow do sprzedazy energii ponizej kosztow wytworzenia. Burdel na calego. I typowe klamstwa matełuszka.
  Czy on naprawde mysli ze ludzie to idioci?
  Co za burdel!!!! Zadluzą do wyborów wszystkich zeby na koszt Polakow przetrwac do wyborów. A sklóceni z ue nawet nie probowali wystąpić o okres przejsciowy na CO2.

 • kemor234

  Oceniono 6 razy 4

  Zaczyna się.
  Rekompensaty, rekompensaty do rekompensat ...
  Skończymy z kartkami na mięso.

 • this.man

  Oceniono 6 razy 4

  Być może rachunki za prąd dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną (ciekawe jak długo), natomiast z powodu 40-60-procentowej podwyżki jego cen dla przedsiębiorstw, wzrosną ceny praktycznie wszystkich towarów i usług.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 4

  Patrzę na fotkę tych polskich 'pożal się Boże' - polityków z 'rzymskim pozdrowieniem'...
  Tak, nie pójdą w górę te ceny. Na bank. 'Srali muchi, będzie wiosna, będzie trawka...' itd

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 4 razy 2

  pisowska komuna w pełnej krasie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX