RMF FM: Komisja Europejska może zająć się ustawą ws. cen prądu w Polsce. "To obowiązek"

Komisja Europejska może podjąć kroki w sprawie przyjętej w Polsce ustawy mającej na celu niedopuszczenie do podwyżek cen prądu - informuje RMF FM.
Zobacz wideo

Całkiem możliwe, że polską ustawą, która ma uniemożliwić wzrost ceny prądu w 2019 roku zajmie się Komisja Europejska. 

Z komentarza przesłanego przez rzeczniczkę KE wynika, że Komisja Europejska ma prawo, a nawet obowiązek - jako strażniczka unijnych traktatów - zająć się nową ustawą ws. cen prądu w Polsce. KE powinna przede wszystkim zbadać jej zgodność z unijnym prawem.

- donosi RMF FM. 

Wątpliwości unijnych urzędników

Komisja Europejska miałaby zająć się zbadaniem dwóch kwestii. Pierwsza to pomoc państwa, którą należy zgłosić przed jej udzieleniem. Projekt przyjęty przez parlament 28 grudnia przewiduje wypłaty rekompensat dla firm energetycznych - za to, że nie obciążą wyższymi rachunkami m.in. gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Koszt działania specjalnego Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny wyniesie dla budżetu - według projektu ustawy - 4 mld zł. 

Czytaj też: Sejm przyjął ustawę ws. podwyżek cen prądu. "Po wyborach pokażecie swoje grabieżcze pazury?"

Druga wątpliwość dotyczy źródła finansowania funduszu, z którego mają być wypłacane rekompensaty. Z ustawy wynika, że zasilą go opłaty za sprzedaż uprawnień do emisji CO2. Unijne przepisy nakazują, by połowa tej kwoty była przeznaczana na cele związane z energią i ochroną klimatu. Tymczasem na rekompensaty trafi aż 80 proc. środków. 

Więcej o:
Komentarze (425)
RMF FM: Komisja Europejska może zająć się ustawą ws. cen prądu w Polsce. "To obowiązek"
Zaloguj się
 • gonzo44

  Oceniono 71 razy 57

  "Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny" - no toż to brzmi wspaniale i dumnie!!! Prawie jak "Bank Zbożowy"...

 • def11

  Oceniono 67 razy 55

  A następny propagandowy przekaz PiS-u w drodze do Polexitu będzie taki :
  UE przeciwko taniej energii dla Polaków !!

 • pix_d

  Oceniono 57 razy 49

  Nie "może się zająć" tylko na pewno się zajmie. Dopłaty "wyrównawcze" zostaną potraktowane jako pomoc publiczna i będą podlegać limitom i zasadom unijnym. Sejm w trybie nagłym zostanie zmuszony do nowelizacji ustawy, co przełoży się na podwyżki prądu. I kto wtedy będzie zły? Kolejny puzzel do polexit gotowy.

 • berek-oberek

  Oceniono 44 razy 38

  Już widzę pasek w TVP "Unia wbrew polskiemu rządowi skazuje polskie rodziny na wyższe cen energii w Polsce"

 • ssaassaa

  Oceniono 43 razy 29

  Co tu sprawdzać, jak na pierwszy rzut oka wiadomo że niezgodne z traktatami? Ciekawe, czy pisowcy będą podtrzymywać kłamstwo, że UE się miesza na podstawie donosu opozycji...

 • kac

  Oceniono 37 razy 27

  PiS nie ma zielonego pojęcia o tym co znaczy wolny rynek. Oni mentalnie dalej są w PRL i gospodarce nakazowej / centralnie sterowanej. Taki PRL bis...

 • andrew-live

  Oceniono 28 razy 20

  TE BURAKI NA CZELE Z PINOKIEM I KARTOFLEM,MYŚLĄ ŻE SĄ W KOMUNIE!!!!!!!JAK TAKI PINOKIO MÓGŁ ZARZĄDZAĆ BANKIEM!!!!!!!!!!!!!!!1

 • oczy_argusa

  Oceniono 48 razy 20

  tylko szybka reakcja KE pomoże przywrócić wolny rynek i właściwe ceny energii. i pomoże wystrzelić PiS w kosmos.

 • bosman64

  Oceniono 24 razy 16

  Koszt całej imprezy to dziewięć miliardów z kieszeni podatnika. Unia odrzuci te fanaberie z całą pewnością, bo to ingerencja w rynek. A Polacy kiedyś w postaci podatków czy innych akcyz tą kasę i tak będą musieli zapłacić. Ekonomia krótkiego prezesa - byle do wyborów a suweren po wyborach i tak za te bzdury zapłaci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX