Brexit. Brytyjski prawnik: "Jesteśmy nad przepaścią i widać tylko twardy ląd"

- Jestem załamany tym, że nasza dotychczasowa reputacja kraju pragmatycznego, rozsądnego, dającego przykład innym została zniszczona przez brexit. Jesteśmy podzieleni, nie wiemy, czego chcemy - mówi dr Stephen Terrett, prawnik z kancelarii SSW, British Law Centre. Brytyjski parlament odrzucił umowę z UE ws. brexitu.

Sromotna porażka Theresy May w sprawie umowy brexitowej z UE. Zaskoczenie?

Dr Stephen Terrett, kancelaria SSW, British Law Centre: To nie jest żadne zaskoczenie, bo takie były przewidywania, że umowa z UE będzie odrzucona. Na pewno wrażenie może robić rozmiar porażki premier May. Jesteśmy nad przepaścią i patrzymy kilka tysięcy metrów w dół, a tam widać tylko twardy ląd. To oznacza, że możliwe jest teraz np. przedłużenie terminu brexitu, czyli 29 marca nie byłby dniem wyjścia z UE. Albo brexit bez umowy, ale w tym scenariuszu prawdopodobnie tylko prezydent Donald Trump i Władimir Putin będą się cieszyć. Oczywiście poza tymi Brytyjczykami, którzy uważają, że brak umowy z UE to już lepsza umowa. 

Opozycja już wzywa premier Theresę May do natychmiastowej rezygnacji.

Już jest wniosek o wotum nieufności dla rządu May, czyli w środę będzie debata, czy rząd konserwatystów i unionistów przetrwa. Zobaczymy, czy w tym tygodniu będziemy mieli jeszcze ten rząd. To bardzo ciekawa sytuacja, bo ci konserwatyści, którzy głosowali przeciwko umowie z UE, czyli de facto przeciwko premier May wcale nie muszą głosować przeciwko niej w środę. Prawdopodobnie będą chcieli uratować własne pozycje w parlamencie. A zatem w środę premier May może wygrać. Decydujący będzie głos unionistów, którzy zapowiedzieli, że zagłosują z Partią Pracy. Mamy dużą niepewność, jest milion różnych scenariuszy zakończenia tej historii. 

Rozważmy trzy scenariusze. Pierwszy: Wielka Brytania zostaje w UE.  

Ta opcja wymagałaby przedłużenie okresu wypowiedzenia członkostwa w UE, czyli 29 marca nie byłby datą wyjścia. Jestem zaskoczony tą arogancją Wielkiej Brytanii i parlamentu. Oni debatują tak, jakby to były tylko ich decyzje. A przecież one należą także do 27 państw UE. To nie jest coś, co Wielka Brytania może samodzielnie zdecydować. To musi być zatwierdzone przez UE i wcale nie jest powiedziane, że reszta krajów na to się zgodzi. Myślę na przykład o Hiszpanii, jeżeli Wielka Brytania poprosi, żeby termin brexitu był przedłużony o rok, to Hiszpania może chcieć najpierw porozmawiać o Gibraltarze. Pamiętajmy, że jako byłe imperium zdenerwowaliśmy niejeden kraj w naszej historii. Teraz to może wrócić w tych negocjacjach.

Opcja druga, czyli brexit bez umowy z UE.

To byłaby totalna porażka. Bylibyśmy jedynym krajem na świecie bez umów handlowych. Wiem, że już w Wielkiej Brytanii ludzie kupują jedzenie w puszkach, zapasy robią też sklepy. Jeżeli chodzi o świeże produkty, a większość pochodzi z Hiszpanii, to nikt nie jest w stanie powiedzieć, na jakiej podstawie będzie można importować pomidory czy awokado dzień po brexicie. Kilka razy słyszałem wywiady polityków z Partii Konserwatywnej, którzy uważają, że to żaden problem, bo dzień po brexicie tez będzie handel. Przecież to nie jest dziecinnie proste, wymiana handlowa dziś opiera się na umowach międzynarodowych, takie są fakty. 

Jest jeszcze np. opcja kolejnego referendum.

Opcja trzecia według mnie jest taka, że rząd wygrywa wotum zaufania w środę i ma trzy dni na przedstawienie planu B. Z tego, co czytam, premier Theresa May mówi, że we wtorek dowiedzieliśmy się tylko, czego parlament nie popiera, ale nie wiemy, co parlament właściwie popiera. Ilu jest posłów, tyle jest pomysłów na brexit. Jeżeli będzie jakaś umowa, to najpierw parlament musi się zdecydować na jej ostateczny kształt, a nie tylko odrzucać wszystkie pomysły.

Z tego wszystkiego wyłania się totalny chaos.

UE od pierwszych dni negocjacji była solidarna, a to, co robi Wielka Brytania, to jest porażka. Jestem załamany tym, że nasza dotychczasowa reputacja kraju pragmatycznego, rozsądnego, dającego przykład innym została zniszczona przez brexit. Jesteśmy podzieleni, nie wiem, czego chcemy. Pięć lat temu bym z tego żartował, dziś jestem zbulwersowany i patrzę na to z rozpaczą.  

Więcej o:
Komentarze (201)
Brexit. Brytyjski prawnik: "Jesteśmy nad przepaścią i widać tylko twardy ląd"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 50

  Właśnie, imperialne mrzonki biorą górę. Świat bez Wielkiej Brytanii da sobie radę, pytanie czy Wielka Brytania da sobie radę bez świata.

 • hi2per

  Oceniono 49 razy 39

  Chcieli wyjścia z UE, to teraz powinni przełknąć tą żabę z wszystkimi tego konsekwencjami ku przestrodze innym.

 • evergreen111

  Oceniono 33 razy 31

  A teraz wyobraźcie sobie jak skończyłoby się wyjście z Unii kraju nic gospodarczo nie znaczącego w porównaniu do Wielkiej Brytanii... Ale PISowi marzy się Polexit, bo wtedy będą mogli robić tu co tylko zechcą.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 35 razy 29

  Oglądałem wczorajszą debatę i to był kabaret w czystej postaci. Większość parlamentarzystów nie chce brexitu i chcą jakość tak to przepakować jakby referendum nigdy nie miało miejsca... No właśnie tylko, że nie mogą i mają pat. Nagle zegar naprawdę zaczął tykać, ludzie którzy ich wybrali mówią im, że ich firma, czy praca jest zagrożona, więc co teraz oni chcą zrobić, żeby ten zegar trochę mniej przeszkadzał? Przełożyć brexit, hahaha, żeby sobie dalej dyskutować i żyć w bańce mydlanej, że wszystko będzie OK. Najlepsze jest to, że jak przedłużą termin, to będą musieli zaraz przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego i to już będzie Monty Python, kogo wystawić i z jakim programem, nie mogę się tego doczekać, hahaha

 • merkury-3

  Oceniono 33 razy 27

  UK caly czas sie wydaje ze jest imperium a handel ma byc w rekach kompanii wschidnioindyjskiej .oni beda grabic i finansowo eksploatowac a jednoczesnie prawic dyrdymaly o demokracji .cala ich potega to rabunek i krew

 • lobo13

  Oceniono 30 razy 24

  Fakty są następujące: chłoptasie w którkich gaciach zabawili się w brexit. Gdy uświadomili sobie do czego doprowadzili, sami zrejterowali (Farrage, Cameron, Johnson), a na świecznik wstawili bogu ducha winną kobietę. I teraz będą katować tą kobitę nieskończonymi pretensjami, blokadami, głosowaniami tylko po to, aby to ją obwinić ostatecznie za wszystkie konsekwencje brexitu. Blame the woman, krzyczeć będą żałośni tchórze. Pozwolą jej na kierowanie rządem aż do finalnego wyjaśnienia zasad brexitu. A potem zrzucą ją z tej przepaści i na nią zwalą całą winę mówiąc: "to ona negocjowała zasady wyjścia. Nie my. Do niej zgłaszajcie pretensje wszystkich waszych tragedii".

  Nie rozumiem jak oni mogą być tak ślepi. Dla mnie May jest bohaterem. Tylko ona miała odwagę stanąć na czele i zachować się odpowiedzialnie. I teraz porównajcie ją do Johnsona - karła i błazna, który celowo zachowuje się jak wariat żeby tylko nikt nie wsadził go na stołek premiera w tak kluczowym momencie. Jak już będzie po wszystkim, to co innego... Pamiętajcie o tym Brytyjczycy.

 • haniku72

  Oceniono 25 razy 23

  Sen o potędze wielka Brytania śni nadal. Nie zauważyli, że "Imperium Brytyjskiego" już nie ma i nie można już okradać Indii, Afryki (Ghana, Sierra Leone, Botswana, Gambia, Basuto , Brytyjska Afryka Zachodnia, Nigeria, Kenia, Somalia, Rodezja, Zimbabwe ...), multum terenów w Afryce Północnej, Środkowej, Południowej, Azji i kilku innych miejsc z niewolnikami, cudzą ziemią, złotem i szlachetnymi kamieniami. Przypomnijmy rządy imperium i to skąd wzięło sie ich poczucie bycia panami tego świata : ciekawosktkihistoryczne artykuł pod tytułem "Piekło kolonii nie omijało nawet Europejczyków. Jak Brytyjczycy traktowali swoich BIAŁYCH niewolników?"

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 26 razy 22

  Nawet taki teoretycznie neutralny kraj jak Szwajcaria co roku negocjuje umowy bilateralne z UE i z poszczególnymi krajami Unii. A za udział we wspólnym rynku dość słono płaci, stąd się biorą min szwajcarskie fundusze pomocowe dla Polski... I nie jest to żaden altruizm tylko twardy rachunek ekonomiczny, bo bez UE Helweci byliby w czarnej dudzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX