Rząd PiS uszczelnił polski system podatkowy. 52 mld złotych więcej w trzy lata

Uszczelnienie systemu podatkowego w latach 2016-2018 przyniosło budżetowi nawet dodatkowe 51,8 mld zł - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, do którego dotarła "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Jednym z najważniejszych celów, który po rozpoczęciu swoich rządów postawiło sobie Prawo i Sprawiedliwość, było uszczelnienie polskiego systemu podatkowego, a przede wszystkim zasypanie tzw. luki VAT.

Z wyliczeń ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że rządowi już się to udało, a przynajmniej częściowo. Szacują oni, że w ciągu ostatnich trzech lat udało się odzyskać nawet 51,8 mld złotych, przy czym chodzi tu nie tylko o wpływu z podatku VAT, ale również CIT, PIT oraz innych podatków i składek ubezpieczeniowych.

Warto pamiętać jednak, że są to jedynie szacunki. W tym wypadku ekonomiści oparli je na bardzo prostym założeniu. Jak zauważa "Rzeczpospolita", porównali oni osiągnięte dochody publiczne z wpływami, które zostałyby osiągnięte, gdyby rosły w takim samym tempie, jak nominalna wartość PKB. Do 2016 roku dochody pozostały z tyłu w relacji do wzrostu PKB, a w ciągu ostatnich trzech latach wyprzedziły jego wzrost.

Główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk w rozmowie z Next.gazeta.pl podkreśla, że choć na wzrost wpływów do budżetu w ostatnich latach oddziałują również czynniki zewnętrzne, to jednak uszczelnienie systemu podatkowego jest tu istotnym aspektem.

Sytuacja finansów publicznych jest bardzo dobra. Uważam też, że dużo zrobiono, jeśli chodzi o uszczelnienie systemu. My szacujemy, że około jednej trzeciej tego dodatkowego wzrostu wpływów podatkowych wynika z uszczelnienia. To jest VAT, tak było w pierwszym roku, a potem CIT i PIT. Na pewno pomaga otoczenie zewnętrzne, ale ten uzysk podatków jest istotny

- zaznaczył Ernest Pytlarczyk.

Dużo? Mało?

51,8 mld zł w ciągu trzech lat, to ok. 17,2 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu każdego roku. Czy to dużo? To zależy od punktu odniesienia. Z szacunków resortu finansów wynika, że całkowite wpływy do budżetu w samym 2018 wyniosły 343,4 mld zł. Z drugiej jednak strony 17 mld zł to np. całkowity budżet Warszawy na rok 2019.

Ile wynosiła luka VAT? 250 mln? "To nonsens"

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że całkowita luka podatkowa w latach 2007- 2015 wynosiła średnio 36,7 mld złotych rocznie. Podobno wyliczenia zaprezentowali niedawno politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że na samym podatku VAT w czasie rządów PO-PSL Polska straciła 250 mld złotych.

Do tych szacunków w rozmowie z Next.gazeta.pl odniósł się były minister finansów Mateusz Szczurek. "Ta kwota to nonsens" - skwitował Szczurek. Podkreślił też, że podczas jego pracy w resorcie nie było "żadnego przymykania oczu" w sprawie ściągalności podatków, a wysuwanie takich zarzutów jest skandaliczne.

Więcej o: