Ministerstwo szykuje zaostrzenie Kodeksu karnego. 20 lat za łapówkę, 25 lat za oszustwo VAT

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację Kodeksu karnego, która ma zaostrzyć niektóre kary. Wzrosną te za najpoważniejsze przestępstwa, ale też za korupcję i oszustwa. Za najwyższe łapówki sądy będą mogły wymierzać wyroki do 20 lat więzienia.
Zobacz wideo

Surowsze kary za najpoważniejsze przestępstwa, większa elastyczność w ich zasądzaniu, wprowadzenie nowych typów przestępstw i narzędzi do walki z aferzystami gospodarczymi - to niektóre ze zmian w Kodeksie karnym proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. O planowanych zmianach resort poinformował w komunikacie. 

Zwiększenie kar ma dotyczyć m.in. przestępstw finansowych i związanych z korupcją. W celu "ułatwienia walki z aferzystami gospodarczymi" ministerstwo proponuje zaostrzenie kar za przyjęcie wysokiej łapówki. Za wzięcie większej niż milion złotych będzie grozić karą do 20 lat więzienia. Zwiększyć ma się też zakres kar za fałszowanie faktury VAT na kwotę powyżej 10 milionów złotych. Sądy będą mogły wymierzać karę od pięciu do 25 lat więzienia. Dziś - zdaniem resortu - prawo jest "mało elastyczne" i zakłada kary od pięciu do 15 oraz 25 lat pozbawienia wolności.

Zreformowany Kodeks karny ma również ułatwić również walkę z "ustawianiem" przetargów, gdy są w nie choćby częściowo zaangażowane publiczne pieniądze - rządowe, samorządowe albo z Unii Europejskiej. W budzących wątpliwości sprawach prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, a nie czekać na złożenie zawiadomienia. Będzie to możliwe na każdym etapie przetargów.

Zaostrzenie Kodeksu karnego

Przygotowywana nowelizacja prawa ma przede wszystkim zaostrzyć i rozszerzyć zakres kar za najpoważniejsze przestępstwa. Na przykład za zabójstwo będzie grozić od ośmiu do 30 lat więzienia lub dożywocie - obecnie są to kary od 8 do 15 lat więzienia, 25 lat więzienia lub dożywocie. Ministerstwo proponuje, by kary były elastyczne - nie będzie osobnej kary 25 lat więzienia, a górna granica pozbawienia wolności zostanie podniesiona do 30 lat. 

Nowość to kara bezwzględnego dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia, które ma być orzekane wobec sprawców trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa. Taką karę sądy będą musiały orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono dożywocie. W tych przypadkach wyrok dożywocia ma mieć charakter bezwzględny - to znaczy na zawsze pozbawiać możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie. 

Skazani na dożywocie, według propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, będą mogli starać się o warunkowe zwolnienie po 35, a nie jak dotąd po 25 latach odbywania kary.

Więcej o:
Komentarze (194)
Ministerstwo szykuje zaostrzenie Kodeksu karnego. 20 lat za łapówkę
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 43 razy 35

  Problemem nie są kary, tylko interpretacja. Wynajęcie agenta-pośrednika do zorganizowania jakiejś transakcji może być uznane za łapówkarstwo. Podobnie zakup od firmy zarejestrowanej za granicą towaru/usługi w Polsce może być uznane za obejście podatku VAT. Śmierdzi mi to nadużywaniem prawa, szczególnie po ratyfikowaniu konwencji MLI. nie mam za grosz zaufania do rządzących obecnie robotniczo-chłopskich specjalistów.

 • lcf7519

  Oceniono 41 razy 33

  Słuszną linie ma nasza Partia. ..."50 lat temu - 2 lutego 1965 r. – przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie zakończył się proces uczestników tzw. afery mięsnej; główny oskarżony Stanisław Wawrzecki skazany został na karę śmierci. Był to jedyny wykonany w PRL po 1956 r. wyrok śmierci za przestępstwo gospodarcze.

  Według wielu opinii, był to "mord sądowy", a wyrok wydano faktycznie na najwyższych szczeblach władzy - nalegać miał na to szef PZPR Władysław Gomułka. Rada Państwa PRL nie skorzystała z prawa łaski, o co zwrócili się obrońcy. Wawrzeckiego powieszono."...

 • metaxo

  Oceniono 31 razy 27

  Czy będzie karane zatrudnianie w spółkach skarbu państwa, (które jest też łapówką) armii pisowskich Szmaciaków, debilowatych Misiewiczów, rozmaitych chamów i prostaków z rodzin pisowskich kacyków?

 • edimerc

  Oceniono 31 razy 27

  Polska ma niższą niż średnia unijna przestępczość i najwyższy w Unii wskaźnik osadzonych. Ten projekt jest więc czystym populizmem, ale nawet tutaj jest dość ciemnego ludu domagającego się wyższych kar, także kary śmierci. Represyjność to jedna z cech prymitywnych społeczeństw.

 • jacekczewa

  Oceniono 31 razy 27

  a pedofile w sutannach będą odprawiać msze i uczyc religii nasze dzieci.....

 • jzd

  Oceniono 31 razy 27

  I jak w bolszewickiej Rosji za próbę obalenia ustroju zsyłka a za obrazę prezesa czapa

 • rozterka47

  Oceniono 30 razy 24

  PIS podwyższe i zaostrza wszystko co możliwe . kary , podatki , opłaty , mandaty . Tylko organizacja państwa coraz kiepściejsza no i wszystkie słuzby i władze w rekach PISu . Pan prokurator generalny moze każde śłedztwo umorzyć , każdy wyrok można uniewaznić , każdego przestepce ułaskawić jeszcze przed wyrokiem ! . Jednym słowem WŁADZA i jej służby mają się DOBRRZE i nic im za nic nie grozi .

  Ludzie czy wy widzicie w jakim państwie teraz żyjecie ??

 • jkmjkm

  Oceniono 30 razy 24

  Ja mam jeszcze lepszą propozycję: za jakiekolwiek wykroczenie - 25 lat, za jakiekolwiek przestępstwo - dożywocie, za przestępstwo kwalifikowane w postaci obrazy członka rządu lub PREZESA - kara śmierci. I będzie nareszcie porządek PS. Oczywiście z więzienia i tak nie wychodzimy tylko prosto do psychiatryka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX