Brexit. Brytyjskie media piszą o planach ewakuacji królowej. Tylko w przypadku zamieszek

Według brytyjskich mediów królowa Elżbieta zostanie ewakuowana, jeśli po twardym brexicie dojdzie do zamieszek. Plan awaryjny zakłada wywiezienie monarchini do tajnego miejsca poza Londynem. Tymczasem premier May deklaruje, że "jest zdeterminowana", by uzyskać od Unii lepszą umowę regulującą warunki wyjścia z niej Wielkiej Brytanii.
Zobacz wideo

Ewakuacja królowej na wypadek chaotycznego brexitu?

Plan ewakuacji królowej Elżbiety II ma być oparty na schemacie, jaki powstał jeszcze w czasie zimnej wojny na wypadek sowieckiego ataku nuklearnego. Jak donoszą media, parę tygodni temu specjalnie go unowocześniono, dostosowując do wymogów współczesności i brexitu. Otoczenie królowej zapewnia, że to wariant ekstremalny, mało prawdopodobny, ale - jak zaznacza - trzeba być przygotowanym na wszystko. Do ewakuacji królowej miałoby dojść tylko w przypadku zamieszek, które w najczarnieszym scenariuszu mogłyby powstać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE bez jakiejkolwie umowy. O sprawie pisze między innymi "Sunday Times".

May chce jeszcze negocjować z UE

Tymczasem Theresa May deklaruje w "Sunday Telegraph", że "jest zdeterminowana", by uzyskać lepsze warunki brexitu i nie chciałaby przesunięca daty rozstania ze Wspólnotą. Dotychczas Unia konsekwentnie wysyła sygnały, że renegocjacje tekstu prawnego porozumienia są niemożliwe.

Parlament brytyjski odrzucił pierwszy wariant porozumienia wynegocjowanego przez premier May. Obecnie - zdaniem wielu obserwatorów - Wielka Brytania zmierza ku tak zwanemu twardemu brexitowi, czyli wyjściu z Unii bez umowy.

Więcej o: