McDonald's stracił wyłączność na nazwę Big Mac. Burger King to wykorzystał i zakpił z rywala

McDonald's stracił wyłączne prawo do korzystania z nazwy handlowej "Big Mac" w Europie. To efekt przegranego sporu prawnego z irlandzką siecią Supermac's. Wpadkę konkurenta postanowił wykorzystać Burger King.
Zobacz wideo

W 2017 roku irlandzka siec fast foodów Supermac's oskarżyła koncern McDonald's o monopolistyczne praktyki i wykorzystywanie swoich nazw handlowych jako broni w walce z konkurentami. Poszło przede wszystkim o nazwy "Big Mac" oraz "Mc".

Supermac's zwrócił się więc do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej z wnioskiem o cofnięcie firmie McDonald’s prawa do nazw handlowych Big Mac i Mc.

Po dwóch latach prawnej batalii EUIPO przyznało rację Irlandczykom. Urząd stwierdził, że w toku postępowania McDonald's nie udowodnił wykorzystywania  znaków Big Mac oraz Mc w odniesieniu do produktów i usług, do których zostały one zgłoszone. EUIPO odmówił ich zastrzeżenia na terenie Unii Europejskiej.

Decyzja ta oznacza, że zarówno Supermac's, jak również każda inna firma na terenie UE może teraz serwować kanapki oraz inne produkty opatrzone nazwą "Big Mac".

 

Burger King kpi z konkurenta

Sytuację tę bardzo szybko postanowił wykorzystać wielki rywal sieci McDonald's, czyli Burger King. W Szwecji znana sieć fast foodów wprowadziła do swojego menu serię "That Not Big Macs" (ang. To nie Big Maki), która obejmuje takie burgery, jak:

  • The Kind of Like a Big Mac, But Juicier and Tastier (ang. Coś podobnego do Big Maka, ale bardziej soczyste i smaczniejsze);
  • The Burger Big Mac Wished It Was (ang. Burger, którym Big Mac chciałby zostać);
  • The Anything But Big Mac (ang. Wszystko, tylko nie Big Mac);
  • The Big Mac-ish But Flame Grilled of Course (ang. Big Mac-owski, ale oczywiście grillowany na ogniu)
  • The Like Big Mac, But Actually Big (ang. Podobny do Big Maka, ale naprawdę duży).

Legendarna kanapka się zmieni?

Przegrana z irlandzką siecią fast-foodów jest dla McDonald's tym bardziej bolesna, że Big Mac należy do najpopularniejszych kanapek w ofercie firmy. Burger ten trafił do menu już w 1968 roku, a obecnie serwowany jest w 100 krajach na całym świecie.

Niedawno media obiegły informacje jakoby McDonald's szykował się do "modernizacji" Big Maka. Kanapka miałaby zostać wzbogacona o dwa plastry bekonu. Obecnie Big Mac zawiera dwa kawałki mielonej wołowiny, sos, sałatę, ser, korniszony oraz cebulę.

Więcej o: