Visa ma zgodę NBP. Nowy limit płatności kartą zbliżeniową już niebawem

NBP pozytywnie rozpatrzył wniosek firmy Visa dotyczący zwiększenia limitu płatności kartą zbliżeniową. Już niebawem zapłacimy do 100 zł bez podawania kodu PIN.
Zobacz wideo

Do tej pory zgodę na zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych do 100 zł otrzymała firma Mastercard.

Teraz zielone światło dostała również Visa - NBP zdecydował się przystać na złożony we wrześniu 2018 r. wniosek firmy. Jak donosi amerykański wydawca kart płatniczych, Polska jest pierwszym krajem, w którym niebawem będzie można zapłacić zbliżeniowo w każdym terminalu.

Podniesienie limitu płatności zbliżeniowej do 100 zł z pewnością okaże się dla wielu bardzo wygodne wygodne. Jednak termin od kiedy nowy limit będzie działał nie jest dokładnie znany. Wiadomo natomiast, że trwają konsultacje z bankami na temat sposobu wdrożenia zmian. 

Planowo nowy limit ma zacząć obowiązywać w trzecim kwartale 2019 r.

- powiedział Adrian Kurowski, cytowany przez TVN24 BiS dyrektor Visa w Polsce.  

Polacy bardzo zbliżeniowi

Polacy chętnie płacą kartami zbliżeniowymi. Wg danych NBP w III kwartale 2018 r. liczba transakcji zbliżeniowych w Polsce wyniosła ponad 928 mln (ponad 75 proc. wszystkich płatności kartami) wobec 869 mln w II kwartale. 

Dotychczasowy limit w wysokości 50 zł dla płatności zbliżeniowych jest jednym z najniższych w Europie. Dodatkowy wpływ na wniosek o zwiększenie limitu ma również fakt, że firma Visa ma pozycję lidera na polskim rynku.

Więcej o: