Rosja pracuje nad własnym internetem. Ma umożliwić odcięcie się od globalnej sieci

Rosja szykuje się do stworzenia własnej sieci internetowej. Projekt ustawy najpierw poparła Duma, teraz rząd. Pomysł wynika z obaw, że przez międzynarodowe sankcje kraj mógłby zostać odcięty od globalnej sieci. Wśród autorów jest polityk, którego nazwisko pojawiało się przy sprawie Litwinienki.

Projekt ustawy o "niezależnym" rosyjskim internecie pojawił się grudniu. Przygotowało go troje senatorów: Ludmiła Bokowa, Andriej Kliszas - pomysłodawca ustawy o karaniu internautów za obrazę władzy oraz Andriej Ługowoj, którego brytyjscy śledczy podejrzewają o udział w zabójstwie Aleksandra Litwinienki.

Rosja chce odciąć się od globalnego internetu

W uzasadnieniu do projektu ustawy pomysłodawcy piszą, że jest ona konieczna na wypadek, gdyby Rosja miała zostać odcięta od globalnej sieci internetowej. Ich zdaniem widać agresywne działania Stanów Zjednoczonych w przestrzeni cybernetycznej. Projekt zakłada odłączenie rosyjskiego segmenty internetu oraz stworzenie alternatywnego systemu DNS, czyli serwerów, które przechowują dane o adresach domen. Projekt poparł rząd Dmitrija Miedwiediewa. Akceptuje on dalsze prace nad "izolacją" internetu, ale chce też wskazania źródła finansowania niezbędnych prac technicznych.

Chodzi o cenzurę?

Według ekspertów, odcięcie się Rosji od globalnej sieci jest teoretycznie możliwe, ale wymaga ogromnych nakładów i jednocześnie wygeneruje straty finansowe we wszystkich instytucjach, które działają na światowych rynkach.

Eksperci przypominają też, że jeszcze nigdy żaden kraj nie został celowo odcięty od internetu oraz że byłoby to bardzo trudne przedsięwzięcie. Tak pisał w dzienniku "Wiedomosti" Leonid Kowaczicz, który zajmuje się na co dzień Chinami. Jego zdaniem, pojawiają wątpliwości co do prawdziwego celu ustawy, dziennikarz sugeruje, że władzom Rosji może po prostu chodzić o cenzurę.

Więcej o:
Komentarze (148)
Rosja pracuje nad własnym internetem. Ma umożliwić odcięcie się od globalnej sieci
Zaloguj się
 • matamzimu

  Oceniono 36 razy 28

  myślę że większość ludzkości przyjęła tą wiadomość z nadzieją i radością. jakby co to mogę się dorzucić. zrzutka na klatkę dla trolli.

 • allegropajew

  Oceniono 34 razy 26

  Ładę też produkują własną (choć licencja z fiata 124 nadal w kokpicie widoczna). Własny system GPS też zbudowali. Niech więc sobie ten internet robią i zatrudnią w nim wszystkich gazetowych trolli.
  A Maciorę zrobią "Deputy Chief Officer".

  Gościula

 • justas32

  Oceniono 23 razy 17

  W krajach autorytarnych które łamią prawo - ma to sens. Polska też mogla by o tym pomyśleć ...

 • lupus.y

  Oceniono 13 razy 13

  Internet jest środkiem łączności. Wykorzystanie go do celów odcięcia się od informacji, ukrycia pewnych informacji jest niewątpliwie interesujace, lecz przyniesie oczywiste rezultaty. Dokładnie takie same jak falszowanie danych naukowych czy danych technicznych przy budowie tamy - o czym kiedyś przekonaja sie Chińczycy. Powodzenia, systemy niekompatybilne ze współczesnością...

 • blechtrommel

  Oceniono 20 razy 12

  Niech nie łudzą się ci, którzy uważają że zamknie to temat opłacania przez Rosję trolli siejących dezinformację w Europie. Tak nie będzie, Ruscy nigdy nie zrezygnują z prób destabilizacji świata dla własnych celów. Ustawa ma na celu cenzurę przestrzeni rosyjskojęzycznej.

  PiS tylko patrzy łakomie na tak śmiałe pomysły...

 • gonzo44

  Oceniono 21 razy 11

  słyszałem, że kiedyś nad własnym dolarem pracowali - to był tzw. 3.14ERDOL - Pierwyj Ekspierimmientalnyj Russkij Dollar.

 • danuel

  Oceniono 16 razy 8

  Boże świebodziński spraw, żeby to była prawda i całe gó... z Rosji zostało w Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX