Twój e-PIT. W 2018 r. urodziło Ci się dziecko? Ulgę musisz dodać sam. Zmarło? Skarbówka ulgę utnie z automatu. Dlaczego?

We wstępnie wypełnionych zeznaniach PIT-37, które milionom Polaków zostaną udostępnione już 15 lutego, nie będą uwzględnione ulgi na dzieci urodzone w 2018 r. Skarbówka tłumaczy, że nie ma jeszcze dostępu do potrzebnych danych, więc nie może dorzucić ulgi sama. Co ciekawe, posiada jednak informacje o śmierci danego dziecka, i w takiej sytuacji ulgę samodzielnie "przytnie".
Zobacz wideo

W tym roku pierwszy raz miliony Polaków nie będą musiały robić zupełnie nic, a i tak ich roczne zeznanie podatkowe zostanie wypełnione i przesłane do urzędu skarbowego.

Już 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni ponad 25 mln podatnikom (według szacunków Ministerstwa Finansów) ich wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) oraz/lub PIT-38 (czyli dla dochodów kapitałowych, np. z giełdy) w usłudze "Twój e-PIT" na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Oczywiście te wstępnie wypełnione zeznania będzie można modyfikować, ale nawet jeśli ktoś zupełnie nic nie zrobi, to i tak jego PIT wypełniony przez KAS zostanie ostatniego dnia kwietnia uznany za złożony.

Czytaj też: Rozliczenie PIT 2018. Zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Jak? Pytamy u źródła

Bez automatycznej ulgi na dziecko urodzone w 2018 r.

Choć więc pierwszy raz można zupełnie bezkarnie zignorować wypełnianie zeznania, bo skarbówka zrobi to za nas, zdecydowanie nie polecamy tego robić. Dlaczego? Choćby dlatego, że w takich wstępnie wypełnionych PIT-ach nie będą uwzględnione wszystkie ulgi i odliczenia - które mogą wszak bardzo znacząco obniżyć podatek!

Taki przykład to choćby ulga na dzieci urodzone w 2018 r. O ile w przypadku dzieci urodzonych wcześniej KAS "ściągnie" informację o przysługującej uldze z zeznania PIT sprzed roku, o tyle nie będzie mieć informacji, że komuś urodziło się dziecko w trakcie 2018 r. i może on już skorzystać z ulgi na nie. Dlatego w takiej sytuacji ulgę należy dopisać samodzielnie! A warto pamiętać, że chodzi o niemałe pieniądze - od podatku można odliczyć przynajmniej 92,67 zł za każdy miesiąc życia dziecka.

O śmierci dziecka skarbówka wie

Co może zaskakiwać, w odwrotnej, bardzo smutnej sytuacji, gdy komuś w trakcie 2018 r. dziecko zmarło, KAS z tą dramatyczną wiedzą będzie już zaznajomiona. I oczywiście nie omieszka jej wykorzystać. W "Twoim e-PIT", w wypełnionym przez skarbówkę zeznaniu, nie będzie uwzględnionej ulgi na to dziecko (za miesiące, w których już nie żyło). Słowem - rodzic nie będzie musiał samodzielnie wykreślać ulgi na zmarłe dziecko, bo fiskus zrobi to już wcześniej.

Skandal? Nie do końca

Dlaczego tak jest? Dlaczego ulgę na nowe dziecko trzeba dodać samodzielnie, a tę na dziecko zmarłe fiskus "przytnie" z automatu? Choć może to wyglądać haniebnie, jest tego wytłumaczenie.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytanie, obecnie z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podatników - Krajowej Ewidencji Podatników prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przekazywane są dane wyłącznie w zakresie: numer PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data zgonu.

Tym samym, jeżeli podatnik w zeznaniu za rok ubiegły wskazał numer PESEL dziecka, to taka weryfikacja będzie zrobiona

- tłumaczy Ministerstwo Finansów. To tłumaczy, skąd KAS będzie wiedziała o śmierci dziecka.

Z wiedzą o urodzeniu dziecka w 2018 r. tak łatwo jednak na razie nie jest, ponieważ fiskus nie otrzymuje w danych z rejestru PESEL danych rodziców dziecka. Nie ma więc jak powiązać dziecka z rodzicami. To się jednak już od przyszłego roku zmieni.

Od 2020 r. ulgi na nowe dzieci już będą doliczone

Sytuacja z obecnego roku jest wyjątkowa. Już od 2020 r. - czyli przy zeznaniach za 2019 r. - w usłudze "Twój e-PIT" ulgi na dzieci urodzone w 2019 r. zostaną już automatycznie uwzględnione. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy "o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników", która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. 

Co zmieni ta nowelizacja? Otóż dorzuci" numery PESEL rodziców do gamy danych, które trafiają z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podatników - Krajowej Ewidencji Podatników. Dzięki temu fiskus dowie się, czy podatnikowi o danym numerze PESEL urodziło się w minionym roku dziecko, a jeśli tak się stało - doda ulgę na to dziecko.

Więcej o: