Ceny paliw mogą przestać spadać. "Droga ropa i słaby złoty nie wróżą dobrze"

Paliwa na stacjach benzynowych w minionym tygodniu taniały, mimo że w hurcie było coraz drożej. Według ekspertów wiele wskazuje na to, że wkrótce możemy zobaczyć koniec obniżek.

W minionym tygodniu kierowcy płacili za paliwa średnio o 1-3 grosze na litrze mniej w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale zdarzały się stacje, gdzie ceny paliw spadły nawet o 10 lub więcej groszy na litrze. Według wyliczeń BM Reflex, na 14 lutego średnia cena benzyny 95-tki wyniosła 4,77 zł za litr. Za diesla nadal trzeba płacić ponad 5 zł - średnio 5.02 zł. Autogaz z kolei kosztuje 2,17 zł za litr. Wszystkie paliwa są droższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Paliwo może zdrożeć

Ekspertka BM Reflex Urszula Cieślak swój cotygodniowy raport zatytułowała "Droga ropa i słaby złoty nie wróżą dobrze". Zauważa, że stacje obniżały ceny, mimo że w hurcie paliwa drożały - prawdopodobnie rezygnując częściowo z własnych marży. Jej zdaniem jednak, w hurcie będzie coraz drożej, więc "kolejnych dniach istnieje prawdopodobieństwo wzrostu cen paliw, przynajmniej na części stacji".

Paliwa w hurcie drożeją między innymi dlatego, że rosną notowania ropy naftowej. Ropa typu Brent, która jest odniesieniem dla polskiego rynku, w ostatnim tygodniu wyraźnie zdrożała - z około 61 do ponad 65 dolarów za baryłkę i jest najdroższa od listopada ubiegłego roku. Od początku tego roku wzrost przekroczył 20 proc.

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent źródło: stooq.pl

Do tego osłabia się złoty wobec dolara. Kurs dolara wpływa na kształtowanie się cen paliw, bo polskie rafinerie w dolarach właśnie rozliczają kupowaną za granicą ropę naftową.

Notowania dolara wobec złotegoNotowania dolara wobec złotego źródło: stooq.pl

Ropa naftowa na plusie

Jak wyjaśnia BM Reflex, notowania ropy poprawiły się z dwóch powodów. Prezydent Donald Trump dobrze ocenił postęp rozmów handlowych Stany Zjednoczone - Chiny, co inwestorom się spodobało. Poza tym, Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że światowa konsumpcja ropy nie osłabnie, a wręcz będzie rosnąć, podczas gdy Arabia Saudyjska będzie ograniczać wydobycie surowca - a mniej towaru na rynku oznacza wzrost cen.
 

Zobacz wideoWięcej o:
Komentarze (11)
Ceny paliw mogą przestać spadać. "Droga ropa i słaby złoty nie wróżą dobrze"
Zaloguj się
 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 3

  Zloty jest slaby ?
  Slaby byl jak byl po 4,9 wzgledem Eurona.

  Wtedy byl slaby.

 • jan.w2

  Oceniono 7 razy 3

  Nie zdążyło dobrze stanieć, ale zaraz podrożeje. Typowe w złodziejskiej Polandii.

 • jerzytop

  Oceniono 1 raz 1

  Moga przestać tanieć ????????????????? a `to dobre . te pare groszy to niby jest to tanienie ????/// Zal d ,......... sciska od czytania tych głupot

 • towarzysz.dyrektor

  0

  << Ceny paliw mogą przestać spadać >>
  Sprzedaz GW moze przestac spadac.

  Ktorym newsem zmartwicie sie bardziej ?

 • jordan-1

  Oceniono 13 razy -7

  Przypomnijcie sobie wypowiedź Tuska jak był premierem po ile mogło by być paliwo ..........

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 12 razy -8

  Łżecie jak bure suki.
  Słaby złoty to był za czasów Platformy, w porywach pod 4,90 zł/€:
  Https://businessinsider.com.pl/finanse/kursy-walut/forex?symbol=EUR/PLN

  Zaś po przegranych wyborach prognozowaliście iż do roku za euro trzeba będzie wywalić powyżej 5 zł za. Mamy ~4,30 złotego z euro.
  Łżecie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX