Jacek Kapica przed komisją ds. VAT: Orlen jako jeden z pierwszych mówił o wyłudzeniach VAT

Były wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica zeznaje we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT-u. W latach 2008-2015 Jacek Kapica sprawował nadzór nad ściągalnością podatku od towarów i usług, a także nad szczelnością systemu celnego oraz akcyzowego. 
Zobacz wideo

Jak wynika z zeznań Kapicy złożonych przed komisją, branża paliwowa zaczęła informować Ministerstwo Finansów o problemie z wyłudzeniami VAT na paliwie od 2012 roku.

Były wiceminister finansów wyjaśnił, że jednym z pierwszych podmiotów, który zwrócił się w tej sprawie do resortu finansów była państwowa spółka PKN Orlen. Jej przedstawiciele wysłali pismo zaadresowane do niego oraz wiceministra Andrzeja Parafianowicza. Jacek Kapica miał później spotkanie z przedstawicielami PKN Orlen, a ich efektem - według jego zeznań - były przeprowadzone działania kontrolne w celu ustalenia skali zjawiska. Później, na przełomie 2012 i 2013 roku ówczesny wiceminister miał zaproponować pewne rozwiązania legislacyjne - wprowadzenie mechanizmu solidarnej odpowiedzialności i jednomiesięcznych rozliczeń VAT od paliw.

Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) pytał, dlaczego między pierwszą informacją od PKN Orlen, a propozycją zmiany konkretnych przepisów upłynął prawie rok czasu. Jacek Kapica odpowiedział, że departament odpowiedzialny w resorcie finansów za opracowywanie nowelizacji musiał mieć uzasadnienie, iż dany problem nie może być rozwiązany za pomocą zwykłych czynności kontrolnych i dostępnych narzędzi. Dodał, że była to standardowa procedura.

Kapica, korzystając z prawa do swobodnej wypowiedzi zapewnił także, że aktywnie działał na rzecz podniesienia potencjału Służby Celnej. Przypomniał, ze rząd PO-PSL wyasygnował 600 milionów złotych na jej modernizację techniczną, wzmocnienie kontroli granicznych oraz podniesienie pensji. Powiedział również, że w związku z brakami kadrowymi na przejściach granicznych przeniósł pół tysiąca etatów z wewnątrz kraju właśnie na jego granice.

Jacek Kapica zapewnił, że nie było żadnego ministerialnego zalecenia, by kontrole służb omijały obrót paliwami, zarówno pod względem faktyczności, jak i jego jakości. Powiedział, że podczas sprawowania funkcji w rządzie informacje o fikcyjnych - ale opatrzonych dokumentacją skarbową - dostawach surowców do niego nie docierały.
Zapewnił również, że nie był informowany o ewentualnych nadużyciach związanych z przewozem wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem systemu EMCS - systemu rejestrowania i kontroli przemieszczeń wyrobów akcyzowych

Komisja śledcza ds. VAT bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Prace komisji obejmują lata 2007 - 2015. Szacuje, że w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń podatku stracił około 250 miliardów złotych.

Więcej o: