Oscary 2019: kto zdobędzie statuetki? Bukmacherzy spekulują. "Zimna wojna" w natarciu

Już 24 lutego dowiemy się, kto zwyciężył w tegorocznym rozdaniu Oscarów. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego jest nominowana w aż trzech kategoriach. Ma jednak silną konkurencję.
Zobacz wideo

Amerykańska Akademia Filmowa nominowała „Zimną wojnę” w trzech kategoriach: najlepsza reżyseria (Paweł Pawlikowski), najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal) oraz najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film i jego twórcy zmierzą się z silną konkurencją. Najsilniejszym i najczęściej typowanym z konkurentów jest film „Roma” Alfonso Cuarona, która 10 lutego otrzymała nagrodę BAFTA w Londynie. Paradoksalnie "Zimna Wojna" została wyróżniona hiszpańską nagrodą Goi dla najlepszego filmu europejskiego, wygrywając z hiszpańską "Romą". Meksykański twórca jest również wymieniany obok Pawła Pawlikowskiego w kategorii najlepszy reżyser. Podobnie filmy – „Roma” i „Zimna wojna” – konkurują ze sobą jako najlepsze filmy nieanglojęzyczne.

Obrazy zmierzą się ponadto w kategorii najlepsze zdjęcia. W przypadku polskiej produkcji autorem zdjęć był Łukasz Żal, który niedawno otrzymał nominację do nagrody BAFTA za zdjęcia do „Zimnej wojny”. 

Kogo na zwycięzcę typują bukmacherzy? Np. według jednej z największych w Polsce platform bukmacherskich on line, polskim STS, największe szanse na Oskara ma "Roma" - za jego wygraną płaci się najmniej, kurs to jedynie 1.05. Nasza "Zimna wojna" to 5.00, na trzecim miejscu są Złodziejaszki (Manbiki Kazoku), 20.00. 

Zrzut ekranu ze strony www.sts.plZrzut ekranu ze strony www.sts.pl next.gazeta.pl/sts

Milion widzów

Jak podała katowicka instytucja kultury Silesia-Film, „Zimną wojnę” Pawlikowskiego obejrzało już ponad milion widzów kin w Polsce.

Kto wygra? Wszystko wyjaśni się podczas tegorocznej gali Amerykańskiej Akademii Filmowej. 91. ceremonia wręczania Oscarów odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Akademia zapowiedziała, że tegoroczną galę uświetnią nie tylko wszystkie nominowane do Oscara piosenki filmowe, ale też występ legendy brytyjskiego rocka, zespołu Queen z Adamem Lambertem.

Więcej o: