Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w usłudze "Twój e-PIT". Pracodawca nie pozna dochodów

Ministerstwo Finansów reaguje na doniesienia dotyczące usługi "Twój e-PIT". Zamierza do niej wprowadzić szereg zabezpieczeń, które uniemożliwią osobom postronnym dostęp do naszych danych.
Zobacz wideo

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić istotne zmiany do usługi "Twój e-PIT". Uruchomiona w połowie lutego usługa pozwala na błyskawiczne przejrzenie, poprawienie i zatwierdzenie deklaracji podatkowej.

Jak informuje resort finansów dostęp do naszych danych będzie chroniony przez nowe zabezpieczenia. Wśród nich znajdzie się "dodatkowy element autoryzacyjny" oraz możliwość wybrania profilu zaufanego jako jedynej metody logowania. Kolejnym zabezpieczeniem ma być historia logowania.

Pracodawca może się dowiedzieć ile "dorobiłeś"

Zapowiedź zmian to efekt wczorajszych publikacji prasowych. Wynika z nich, że wścibski pracodawca może dowiedzieć się, czy jego pracownik w 2018 roku "dorobił" do pensji. Ma też możliwość poznania wysokości zarobków małżonka. Wszystko przez obecny system logowania. Do "Twojego e-PITu" dostać można się podając dane finansowe - kwotę przychodu za rok 2017 wpisaną do PIT-a 37 i kwotę przychodu za rok 2018 pochodzącą z PIT-a 11. 

Luka, która umożliwia poznanie danych finansowych dotyczy sytuacji, w których pracownik w roku 2017 uzyskiwał wyłącznie dochody od jednego pracodawcy, a w 2018 nadal był u niego zatrudniony chociaż przez jeden dzień

Lepiej nie być wścibskim

Resort Finansów wyjaśnił też, że logowanie się do systemu "Twój e-PIT" za pomocą danych innej osoby - np. pracownika - może być uznane za złamanie prawa. 

System rejestruje wszystkie logowania i dlatego w sytuacjach, które wskazywałyby na takie nieuprawnione działania, jesteśmy gotowi (na wezwanie właściwych organów) do przekazania informacji np. o IP komputera, czy sieci, z której korzystał użytkownik.

- stwierdził resort cytowany przez BusinessInsidera.

Informacje resortu potwierdziliśmy w urzędzie skarbowym, gdzie poinformowano nas, żeby nie logować się do systemów podatkowych używając cudzych danych. 

Do usługi "Twój e-pit" zalogować można się na tej stronie za pomocą Profilu Zaufanego lub danych z PIT za rok 2017 i 2018. Profil Zaufany założyć możemy błyskawicznie korzystając z bankowości elektronicznej.

Więcej o: