Sprzedaż detaliczna w styczniu wyższa od prognoz. Ale Polacy powoli przestają szastać kasą

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w styczniu 2019 r. wzrosła o 5,2 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 18,9 proc.
Zobacz wideo

GUS poinformował także, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących (czyli bez uwzględnienia inflacji - jak w przypadku cen stałych) w styczniu była wyższa niż przed rokiem o 6,6 proc. i zmniejszyła się o 19,1 proc. Bardzo duży spadek miesiąc do miesiąca to oczywiście efekt odniesienia do grudnia ub.r. - czyli miesiąca świątecznego, gdy Polacy mnóstwo pieniędzy wydawali na organizację świąt czy podarki.

Można powiedzieć, że styczniowa sprzedaż detaliczna lekko zaskoczyła na plus, bo np. konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej rok do roku o 6,2 proc. w cenach bieżących.

W styczniu br., w ujęciu rocznym, szczególnie więcej Polacy wydawali na farmaceutyki i kosmetyki, a także meble i sprzęt RTV/AGD.

.. GUS

Dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej cieszą, szczególnie, że odczyty za grudzień 2018 r. były niepokojące. Nie da się jednak ukryć, że spełniają się też prognozy o stopniowym hamowaniu wzrostu sprzedaży, która szczególnie w ostatnich dwóch latach bardzo często rosła rok do roku o ponad 6 proc. w ujęciu cen stałych. To wpłynie na nieco wolniejszy niż w ostatnich dwóch latach wzrost gospodarczy.

.. .

Więcej o: