4 czerwca też będzie święto państwowe? PO-KO składa projekt

Klub parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska zapowiedział złożenie jeszcze dziś do marszałka Sejmu projektu ustawy ustanawiającej dzień 4 czerwca świętem państwowym. Choć 4 czerwca przypadnie we wtorek, nie ma co wtedy liczyć na dzień wolny od pracy.
Zobacz wideo

Święto państwowe 4 czerwca ma oczywiście upamiętniać pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce, które odbyły się 30 lat temu, w 1989 r. 

Dla większości Polaków 4 czerwca 1989 r. to był przełom. To był moment, od którego rozpoczął się proces budowania w Polsce struktur państwa prawa. Ten moment pokazał, że za pomocą kartki wyborczej udało się pokonać reżim, który stosował przez wiele lat siłę i przemoc

- komentował w Sejmie senator PO Bogdan Klich.

Mamy nadzieję, że projekt spotka się z aprobatą całej izby sejmowej

- mówiła posłanka klubu PO-KO Iwona Śledzińska-Katarasińska. Senator Klich dodawał, że jeśli Sejm nie przyjmie ten ustawy, to projekt zostanie złożony w Senacie.

Jak zapowiedział Klich, 4 czerwca nie byłby dniem wolnym od pracy, "aby uniknąć wydarzeń sprzed 11 listopada ubiegłego roku". Ten dzień powinien być jednak uczczony wywieszeniem flag państwowych i całym szeregiem rozmaitych spotkań, pikników, wieców.

14 kwietnia też ma być święto państwowe

Przypomnijmy, że tydzień temu Sejm przegłosował ustawę o innym ustanowieniu innego święta państwowego. Otóż 14 kwietnia będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski. Ten dzień również nie będzie wolny od pracy. W 2019 r. i tak 14 kwietnia przypada w niedzielę.

Więcej o: