Twardy brexit problemem dla imigrantów i podróżujących na Wyspy. Chodzi o karty EKUZ

Twardy brexit uniemożliwi korzystanie z kart EKUZ - ostrzega wiceszef resortu zdrowia. Polscy imigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii, a także Polacy wyjeżdżający tam w celach turystycznych lub służbowych będą musieli wykupić prywatne ubezpieczenie.
Zobacz wideo

Twardy brexit sprawi, że Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ polskich imigrantów przestaną działać na Wyspach Brytyjskich - ostrzega Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki. Imigrant mieszkający na co dzień w Londynie czy Edynburgu, a wyjeżdżający tymczasowo do Polski czy Hiszpanii, nie będzie mógł - tak, jak dotychczas - liczyć na pokrycie kosztów leczenia przez brytyjską służbę zdrowia.

Konieczne wykupienie prywatnego ubezpieczenia

Minister, który będzie uczestniczył w spotkaniach z imigrantami dotyczących ich statusu po brexicie, podkreślił, że dotychczasowy mechanizm "nie będzie działał". - Będzie potrzeba wykupienia komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego - podkreślił Marcin Zieleniecki.

Podobne problemy mogą dotyczyć Polaków udających się na Wyspy w celach turystycznych czy służbowych. Dziś w razie problemów zdrowotnych mogą oni korzystać z kart EKUZ. W przypadku twardego brexitu polska służba zdrowia nie pokryje kosztów leczenia za np. pobyt w brytyjskim szpitalu. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innych krajach Unii Europejskiej na koszt państwa, w którym płaci się składki.

Czytaj też: Brexit. Największe brytyjskie ugrupowanie opozycyjne może opowiedzieć się za drugim referendum

Zjednoczone Królestwo ma wyjść z Unii w nocy z 29 na 30 marca. Pierwszy wariant porozumienia brexitowego został odrzucony przez parlament w Londynie, premier May usiłuje wynegocjować drugą wersję.

Więcej o: