Drutex w sądzie z rodzinnym sporem. Jest potwierdzenie, że prezes może rządzić samodzielnie

Drutex informuje o postanowieniu sądu, które potwierdza, że jedyną osobą, która może decydować o losach firmy jest jej prezes - Leszek Gierszewski. To kolejna odsłona rodzinnego sporu, który od tygodni toczy się wewnątrz spółki.
Zobacz wideo

Drutex po raz kolejny przyciąga uwagę mediów z powodu sporu o kontrolę nad rodzinną spółką. W opublikowanym właśnie oświadczeniu firma stwierdza, że jedyną osobą, która może decydować o jej dalszych losach, jest prezes Leszek Gierszewski.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 5 marca 2019 r. Leszek Gierszewski jest jedyną osobą uprawnioną do wykonywania prawa głosu z tytułu posiadania ponad 75 proc. akcji spółki DRUTEX S.A.

- czytamy.

Drutex: sąd zdecydował ws. Leszka Gierszewskiego

W dalszej części komunikatu znajdujemy bezpośrednie odwołanie do Grażyny Gierszewskiej. Kilka tygodni temu żona prezesa oświadczyła, że akcje Druteksu, jako objęte wspólnotą majątkową małżeńską, stanowią majątek wspólny małżonków.

Uwzględniając wniosek Leszka Gierszewskiego, Sąd Okręgowy nakazał spółce DRUTEX S.A. traktowanie Prezesa Zarządu jako uprawnionego do samodzielnego wykonywania praw korporacyjnych z tytułu posiadania akcji DRUTEX S.A., a także traktowanie wszelkich oświadczeń Grażyny Gierszewskiej dotyczących wykonywania praw z tych akcji DRUTEX S.A. jako bezskutecznych.

W uzasadnieniu Postanowienia Sąd Okręgowy w Gdańsku wskazał też, że Leszek Gierszewski miał udokumentować naruszenie przepisów dotyczące wpisu w księdze akcyjnej spółki. 

Spór w rodzinnej firmie

Rodzinny spór wokół Druteksu ciągnie się od tygodni. Grażyna Gierszewska twierdziła, że prezes spółki  "jest pod wysoce negatywnym wpływem obecnej, rzeczywistej partnerki życiowej" i  "rozpoczął prowadzenie polityki sprzecznej z żywotnym interesem Drutex S.A. jak i najbliższych członków rodziny". Założyciel firmy zarzuca natomiast swojej córce próbę wrogiego przejęcia firmy. 

Czytaj też: Dobra zmiana dla tysięcy Polaków. Długi szybciej się przedawnią. Ma to ukrócić ich "hodowanie"

Drutex to jeden z największych w Europie producentów drzwi i okien, jednocześnie jedna z największych polskich firm założona w roku 1985. W połowie zeszłego roku firma informowała, że Drutex awansował w prestiżowym, corocznym zestawieniu Rzeczpospolitej - "Listy 500" prezentującej liderów polskiego biznesu - aż o 20 miejsc i znalazł się na 343 pozycji. 

Przychody za rok 2017 wyniosły 861 mln zł, zysk 95 mln zł. W 2016 roku spółka miała 717 mln przychodów i 101 mln zysku. W 2018 r. ten zysk miał wynieść ponad 100 mln zł. Firma zatrudnia 3300 osób.

Zobacz wideo
Więcej o: