Brexit. Partia Pracy chce wotum nieufności, jeśli T. May przegra kolejne głosowanie

Do oficjalnej daty brexitu, czyli 29 marca, zostało mniej niż dwa tygodnie. Brytyjski parlament dał zielone światło do przesunięcia tego terminu. To jednak wymaga zgody wszystkich państw UE. Szczyt UE startuje w czwartek, a dzień wcześniej jeszcze jedno głosowanie w parlamencie.
Zobacz wideo

Wotum nieufności dla rządu May?

Lider opozycyjnej brytyjskiej Partii Pracy zapowiedział, że będzie wnioskował o wotum nieufności wobec rządu Theresy May, jeśli premier przegra kolejne głosowanie w sprawie swojej propozycji wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.
Izba Gmin będzie głosować nad porozumieniem w najbliższą środę, 20 marca. Przewodniczący laburzystów Jeremy Corbyn powiedział Sky News, że jeżeli parlamentarzyści po raz trzeci odrzucą umowę rządu Theresy May z UE, rząd powinien podać się do dymisji i powinny być rozpisane nowe wybory.

Dwa głosowania już przegrane

Brytyjska premier po raz trzeci zwróciła się do członków Izby Gmin o przyjęcie wynegocjowanej przez nią umowy regulującej stosunki między Londynem a Brukselą po brexicie. Pierwsze dwa podejścia zakończyły się klęską Theresy May. Parlamentarzyści odrzucali umowę znaczną większością głosów 15 stycznia i 12 marca.

Nie będzie nowego referendum

W miniony czwartek parlamentarzyści odrzucili też poprawkę, która przewidywała opóźnienie Brexitu i przeprowadzenie ponownego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Więcej o: