Problemy z ePUAP. Ministerstwo cyfryzacji broni systemu. Użytkownicy są wściekli i boją się kar

Dziś wielu użytkowników cyfrowej platformy ePUAP miało problemy, by z niej skorzystać. Profil zaufany będą musieli potwierdzić w innym terminie. W gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają problemy ze złożeniem sprawozdania finansowego. Termin mija w niedzielę. Jego niedotrzymanie oznacza dotkliwe kary.
Zobacz wideo

Od października 2018 roczne sprawozdania finansowe podmiotów zarejestrowanych w KRS muszą być składane drogą elektroniczną. Podpisać je można na dwa sposoby: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu zaufanego, który jest potwierdzany przez ePUAP. Proste? Owszem i byłoby wygodnym narzędziem, gdyby działało niezawodnie.

Kary za brak sprawozdania w terminie

31 marca upływa termin składania e-sprawozdań. Nasi Czytelnicy zwrócili się do Next.Gazeta.pl z informacją, że ePUAP nie działa tak, jak powinien. Od 28 marca jest problem ze skorzystaniem z platformy, która najwyraźniej jest przeciążona.

Użytkownicy ePUAP skarżą się, że system nie działaUżytkownicy ePUAP skarżą się, że system nie działa Ministerstwo Cyfryzacji

Resort cyfryzacji zapewnił o zwiększeniu wydajności systemu, a petenci są kierowani na stronę obywatel.gov.pl. Tam znajduje się stworzona przy współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki podpisywarka, służąca złożeniu e-sprawozdania z wymaganymi, cyfrowymi podpisami, które muszą być składane w określonej kolejności.

Problem w tym, jak zauważa nasz Czytelnik, że podpisywarka również stwarza problemy. Czasem działa, czasem nie. Kłopot ze stabilnością systemu objawia się szczególnie w sytuacjach, gdy sprawozdanie finansowe wymaga podpisu kilku osób odpowiedzialnych za firmę.

W związku z dużym obciążeniem serwerów obsługujących platformę wykorzystywaną do składania podpisów elektronicznych profilu zaufanego od dwóch dni jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe złożenie podpisu elektronicznego pod sporządzonym sprawozdaniem finansowym przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Problemy z działaniem systemu profilu zaufanego dotyczy zarówno platformy epuap.gov.pl jak i nowej „bramki do podpisywania dokumentów” dostępnej na stronie obywatel.gov.pl

- napisał do nas księgowy, który poprosił o anonimowość.

Przez to wielu przedsiębiorców obawia się, czy zdąży złożyć e-sprawozdania do niedzieli. Za niewywiązanie się z obowiązku grożą im dotkliwe kary – zarówno finansowe, jak pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości sąd może nałożyć grzywnę w granicach od 10 do 720 stawek dziennych. W rezultacie, kara grzywny za takie przestępstwo w roku 2019 może się wahać od 750 zł do 21 600 000 zł. W skrajnych przypadkach sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat dwóch.

„Zawieszony” profil zaufany

Problem z ePUAP zaobserwowaliśmy dziś osobiście w warszawskim Idea Hub przy ul. Polnej. Biuro Idea Bank będące jednocześnie przestrzenią coworkingową, jest wskazane na stronie pz.gov.pl jako jeden z punktów, w których możemy potwierdzić wniosek o profil zaufany, dzięki któremu powinniśmy załatwić wiele spraw urzędowych sprzed komputera.

Spędziliśmy w Idea Hub ok. 30 minut, w trakcie których rosła kolejka petentów, którzy nie mogli potwierdzić profilu zaufanego. Niepotwierdzony profil zaufany to niedziałający profil zaufany, który jako narzędzie e-administracji jest najzwyczajniej bezużyteczny. W trakcie mozolnych prób potwierdzania kolejnych wniosków o profil zaufany nie działał kanał autoryzacji – kody nie docierały sms-ami na telefony petentów.

Strona ePUAP zmieniała się dziś jak w kalejdoskopie. Trwają prace nad przywróceniem jej pełnej funkcjonalnościStrona ePUAP zmieniała się dziś jak w kalejdoskopie. Trwają prace nad przywróceniem jej pełnej funkcjonalności ePUAP.gov.pl

Problem z autoryzacją w ePUAP miał także pracownik placówki potwierdzający wnioski. Ostatecznie, po 20 minutach wyczekiwania na kody autoryzacyjne, „zawiesiła” się również strona pz.gov.pl. Wszyscy petenci odeszli z kwitkiem i bez profilu zaufanego.

Być może po 31 marca sytuacja się zmieni, a ePUAP ożyje. W tym momencie w najgorszej sytuacji będą ci, którzy chcieli potwierdzić w celu złożenia e-sprawozdania, np. właściciele jednoosobowych działalności gospodarczej, którzy niejednokrotnie z pobudek finansowych samodzielnie prowadzą swoją księgowość.

"Chwilowe problemy"

Wg resortu cyfryzacji system działa i jest stabilny. Jednocześnie ministerstwo wskazuje na to, że ewentualny problem z działaniem ePUAP jest spowodowany zbyt dużą ilością logujących się w tym samym czasie użytkowników systemu. Czy w takim wypadku możemy mówić o wystarczającej wydajności systemu? Resort cyfryzacji uważa, że tak i zapewnia, że w ostatnim czasie dodatkowo zwiększył jego wydajność.

Nasz Czytelnik zwrócił ponadto uwagę, że resort cyfryzacji nie przygotował się na przeciążenia systemu, który w ostatnich terminach składania e-sprawozdania może być szczególnie obciążony. Jak dotąd, ministerstwo nie zdecydowało się też na przedłużenie terminu składania sprawozdań ze względu na problemy techniczne.

Ponadto na kilka dni przed ostatecznym terminem trwają aktualizacje systemu oraz prace serwisowe, co utrudnia i uniemożliwia złożenie podpisu elektronicznego. W skali całego kraju może się zdarzyć (co jest wysoce prawdopodobne), iż wielu przedsiębiorców nie będzie w stanie terminowo podpisać sprawozdania

- podsumowuje nasz Czytelnik w rozmowie z Next.Gazeta.pl

Poprosiliśmy o komentarz nadzorujący ePUAP Centralny Ośrodek Informatyki. Ten przyznał, że systemy PZ i ePUAP są obciążone, choć zdaniem COI działają. 

Dziś mogą wystąpić chwilowe problemy z wejściem do systemu ePUAP, co jest związane z bardzo dużym zainteresowaniem usługą podpisywania dokumentów profilem zaufanym. (...) W związku z tym wszystkie osoby, które chcą podpisywać dokumenty profilem zaufanym, a szczególnie sprawozdawania finansowe, prosimy o logowanie się do tej usługi za pośrednictwem obywatel.gov.pl, a nie poprzez ePUAP

- potwierdził rzecznik COI Igor Ryciak w odpowiedzi na nasze pytania.

Potwierdzenie tzw. profilu zaufanego było dziś utrudnione. Centralny Ośrodek Informatyki próbuje naprawić sytuację.Potwierdzenie tzw. profilu zaufanego było dziś utrudnione. Centralny Ośrodek Informatyki próbuje naprawić sytuację. ePUAP.gov.pl

Przypomnijmy, że tylko do 2014 r. wdrożenie i utrzymanie systemu ePUAP kosztowało prawie 98,5 mln zł. Sam portal kosztował 20 mln zł. Do wykorzystania w ramach projektu pozostało jeszcze blisko 68 mln zł.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (56)
Problemy z ePUAP. Ministerstwo cyfryzacji broni systemu. Użytkownicy są wściekli i boją się kar
Zaloguj się
 • an_ma_o

  Oceniono 30 razy 20

  Ja yebie czy jest cokolwiek w tym kraju czego ci nieudacznicy z pisu nie spi€rdolili ?

 • samodzielny68

  Oceniono 16 razy 16

  Jak to było z tą kupą kamieni? Przecież podobno wystarczy kraść i wszystko będzie cacy!

 • jag63

  Oceniono 15 razy 13

  Ruski szpion w ministerstwie cyfryzacji ?

  Zaraz, zaraz, jak ten goowniarz się nazywa.

  .

 • mobisek

  Oceniono 12 razy 12

  Prośba do autora o korektę merytoryczną:
  Do 31 marca nie ma obowiązku wysyłania sprawozdań, a jedynie jest obowiązek ich sporządzenia. Panuje pogląd (choć niejednomyślny), że sprawozdanie jest sporządzone dopiero po złożeniu na nim podpisów wszystkich członków zarządu. Ponieważ w tym roku sprawozdania muszą być podpisane elektronicznie, a teoretycznie najwygodniej jest zrobić to właśnie za pomocą ePUAP, stąd właśnie te problemy.
  Sprawozdania są natomiast składane w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia przez wspólników, nie później niż 15 lipca.

 • jami100

  Oceniono 10 razy 8

  Problemy bynajmniej nie są chwilowe, teraz jedynie się to nasiliło i osiągnęło apogeum.
  Jakoś tak się układa w naszym języku, że rozszerzenie "gov" oznacza govnianą jakość.

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 7

  pastwo nakłada obowiązki na obywateli i przedsiębiorców mimo ,że nie jest do tego przygotowane . To syf nie państwo , Ludzie będą płacić za nieswoje winy .
  Pogonić PIS .

 • aiwaplatz

  Oceniono 9 razy 7

  Tuż przed północą wczoraj udało mi się wysłać jedno pismo. Ich telefon serwisowy raportował w dzień, że czas oczekiwania to ponad 15 minut na połączenie z konsultantem. Najlepiej było na samym początku ePUAP lata temu, jak było coś 15 tys. użytkowników i z każdym "usprawnieniem" jest gorzej.

 • hel14

  Oceniono 3 razy 3

  A PIS- dzielce do tej pory podpuszczają ludzi, że prywatyzacja była złodziejska (w wielu przypadkach faktycznie była- np wzięcie sobie Expresu Wieczornego przez PC za darmo i wiele innych). Ale generalnie, gdyby nie prywatyzacja to nadal byśmy stali w kolejkach do banków i wypełniali ręcznie przelewy a totolotka trzeba by zwozić samochodami z całej Polski i w wielu innych sprawach bylibyśmy 100 lat za Europą.
  Ta "polska myśl techniczna" nawet prostej komunikacji z urzędami nie potrafi zrobić, e-zwolnienia wiadomo jak działają, ZUS także, mimo wydania kilku miliardów. Najłatwiej to sobie pogadać jak już zachodni kapitał i myśl techniczna przesunęła Polskę o lata świetlne do przodu.

 • bkrr

  Oceniono 2 razy 2

  paranoja szkoda słów i mocih nerów trudno co bedzie to bedzie ja mam juz to wszystko w dupie mam nadziej ze im ta elektonika kiedyj jebnie, tego im życze ,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX