Izba Gmin znów nie wybrała scenariusza alternatywnego brexitu. "Nie" unii celnej, "nie" drugiemu referendum

Brexit znów był powodem wieczornych głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. I po raz kolejny żaden ze scenariuszy rozwodu z UE nie zdobył poparcia większości.
Zobacz wideo

Parlamentarzyści zagłosowali na "nie" dla Królestwa we wspólnym rynku, "nie" dla referendum, "nie" dla odwołania brexitu w przypadku innych rozwiązań przed 12 kwietnia. Posłowie powiedzieli też "nie" unii celnej.

Ostatnia z propozycji, będąca formą miękkiego brexitu, przegrała niewielkim stosunkiem głosów - 276 posłów było przeciw, a 273 za. Minister do spraw brexitu przypomniał, że jeżeli do 12 kwietnia Londyn nie wypracuje rozwiązania, nastąpi twardy brexit.

Jako alternatywę Stephen Barclay proponuje przyjęcie umowy wynegocjowanej przez premier Theresę May.

Jeżeli Izba zgodzi się na to jeszcze w tym tygodniu, nadal możliwe będzie uniknięcie organizacji wyborów europejskich

- dodał minister.

Czytaj też: UE rzuca Wielkiej Brytanii koło ratunkowe. Brexit z umową 22 maja, ale jest warunek. "To istny bajzel"

Wkrótce rząd rozważy dalsze kroki podczas dodatkowego posiedzenia. Gabinet Theresy May przegrał dotąd trzy głosowania w sprawie wynegocjowanego przez siebie porozumienia.

Chaos i twardy brexit

Do tej pory Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła w głosowaniu umowę, którą przedstawiła brytyjska premier. Zjednoczone Królestwo może więc opuścić Unię Europejską bez umowy 12 kwietnia, jeśli parlamentarzyści nie zaakceptują porozumienia w sprawie brexitu lub nie zdecydują o opóźnieniu wyjścia kraju z UE.

"Wychodzimy bez porozumienia lub podpisujemy umowę, która została wypracowana. Inaczej ryzykujemy, że Brexit w ogóle się nie odbędzie. Dla mnie decyzja jest naprawdę bardzo prosta: trzeba postawić na umowę" - powiedział dziś James Cleverly.

W zeszłym tygodniu deputowani próbowali odebrać brytyjskiej premier kontrolę nad procesem brexitu. Posłowie głosowali nad ośmioma zgłoszonymi przez siebie opcjami. I ponownie żadna z nich nie dostała więcej głosów "za" niż "przeciw". 

Zobacz wideo

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o: