Wygląda na to, że niepewność co do terminu i zasad brexitu sprawia, że wielu obywateli Wielkiej Brytanii woli stosownie "usankcjonować" swój pobyt w Polsce. Podobnie, osoby pochodzenia polskiego coraz częściej starają się potwierdzić swoje związki z Polską.
Tak wynika m.in. z danych udostępnionych next.gazeta.pl przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Przykładowo - obywatele Wielkiej Brytanii złożyli w 2018 r. w MUW ponad dwukrotnie więcej o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego niż w 2016 r., i o ponad 30 proc. więcej niż w 2017 r. Co więcej, przyrost liczby takich wniosków w 2019 r. jest jeszcze dużo wyższy - gdyby w całym bieżącym roku wniosków przybywało w takim tempie, co w pierwszych trzech miesiącach, mielibyśmy do czynienia ze wzrostem o ok. 40 proc. względem rekordowego 2018 r.
. źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Z wnioskami o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego mogą występować osoby, które w przeszłości posiadały obywatelstwo polskie lub ich przodkowie byli obywatelami polskimi, a które nie posiadają dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego. "Dotyczy to zarówno osób urodzonych w Wielkiej Brytanii, których przynajmniej jedno z rodziców posiada aktualnie obywatelstwo polskie, jak i osób powołujących się na posiadanie obywatelstwa przez rodziców czy dziadków z emigracji międzywojennej czy powojennej" - komentuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
W 2019 r. mocno rośnie także liczba wniosków Brytyjczyków o zarejestrowanie pobytu na terytorium Polski. W kilku poprzednich latach MUW rejestrował rocznie ok. 200 takich wniosków, a przez niespełna trzy miesiące 2019 r. (dane są aktualne na 26 marca) już 96.
. źródło: MUW
Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską na podstawie "umowy brexitowej", to zasady pobytu i pracy Brytyjczyków w Polsce pozostaną bez zmian do końca 2020 r. (tyle będzie trwał okres przejściowy). Jeśli jednak dojdzie do bezumownego brexitu, to pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce będą uznawane za legalne, jeśli dzień przed brexitem będą posiadali prawo pobytu w Polsce. Z tego punktu widzenia kluczowe jest właśnie m.in. zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu. Będzie ono stanowiło podstawę do domniemania posiadania prawa pobytu w Polsce.