RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Piątka PiS" podtrzyma tempo wzrostu PKB

Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i lokat w złotych.
Zobacz wideo

Przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podtrzymał dotychczasową opinię, że mamy przed sobą okres ustabilizowania poziomu stóp. 

"Może się tak złożyć, że w ogóle w tej kadencji Rada nie będzie miała okazji ani podnosić, ani obniżać stóp procentowych" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. "Ale trudno wybiegać w przyszłość o ponad 2 lata" - dodał.

Nastawienia Rady nie zmienił pakiet obietnic partii rządzącej określanych jako "piątka PiS". Jego zdaniem pakiet podtrzyma tempo wzrostu gospodarczego i nieznacznie podwyższy inflację.

Adam Glapiński dodał, że deficyt budżetowy wprawdzie wzrośnie, ale nie osiągnie 3 procent w relacji do PKB. Utrzymania deficytu poniżej tego poziomu wymaga Unia Europejska. 

Czytaj więcej: Członek RPP: Przecież wspólną walutą Europy może być złoty

Opóźnienie wejścia w życie "piątki PiS"?

Zasiadający w RPP Kamil Zubelewicz ocenił, że ogłoszony pakiet nie wpłynie na decyzje o wysokości stóp procentowych. Ekonomista zastanawia się, czy z punktu widzenia gospodarczego nie byłoby wskazane lekkie opóźnienie wejścia w życie pakietu. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie pozytywnego impulsu dla gospodarki. Kamil Zubelewicz dodał jednak, że "inne cele przyświecają tym działaniom i nie nam je oczywiście oceniać".

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 1,5 procent.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (20)
RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Piątka PiS" podtrzyma tempo wzrostu PKB
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 14 razy 10

  Wpuśćmy na rynek jeszcze 100 mld z długu - tak się rozkręcimy, że się nie pozbieramy.
  Oczywiście prawdziwa inflacja i ludzie okradani z lokat nikogo nie obchodzą.
  Po nas choćby potop.

 • jerry9

  Oceniono 10 razy 8

  a jak tam stopy Pani Martyny? Pedicure był ostatnio?

 • tedek1

  Oceniono 7 razy 7

  Fajnie ale rzucanie na rynek 50 mld zł...podwyzszy nieznacznie inflację?
  Gdzie oni ekonomii się uczyli...a przepraszam w socjalistycznym PRL-u

 • mark6

  Oceniono 5 razy 5

  W czasach gospodarki globalnej " stymulowanie" w ten sposób nie ma większego znaczenia.

 • 20portal

  Oceniono 7 razy 3

  Ten facet chyba bredzi. Niepodnoszenie stóp procentowych jest obecnie następującym wezwaniem: ludzie, w Polsce nie opłaca się oszczędzać.
  Z drugiej strony stwarza to możliwości skubania oszczędzających przez państwo i finansowanie z ich zasobów pomysłów rządu. Oczywiście za swobodnie drukowane pieniądze.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 2

  Za pierwszego PiS wpier... ludzi w kredyty frankowe blokując i sabotując jakiekolwiek ograniczenia w obawie o schłodzenie gospodarki dodatkowo jeszcze dolewając oliwy do ognia, teraz robią to samo rozkręcają koniunkturę do czerwoności powodując że wolna gotówka (zamiast lokat) oraz tanie kredyty lądują dziesiątkami miliardów w nieruchomościach nakręcając coraz bardziej prawdopodobną kolejną bańkę na rynku nieruchomości.

 • arfer

  Oceniono 2 razy 2

  RPP czytała ustawę o RPP ?

 • 20portal

  Oceniono 1 raz 1

  Ten pan od haremu w NBP kpi z nas w żywe oczy. Głosujecie na PiS - do apel do oszczędzających, których PiS strzyże równo z glacą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX