RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Piątka PiS" podtrzyma tempo wzrostu PKB

Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i lokat w złotych.
Zobacz wideo

Przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podtrzymał dotychczasową opinię, że mamy przed sobą okres ustabilizowania poziomu stóp

"Może się tak złożyć, że w ogóle w tej kadencji Rada nie będzie miała okazji ani podnosić, ani obniżać stóp procentowych" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. "Ale trudno wybiegać w przyszłość o ponad 2 lata" - dodał.

Nastawienia Rady nie zmienił pakiet obietnic partii rządzącej określanych jako "piątka PiS". Jego zdaniem pakiet podtrzyma tempo wzrostu gospodarczego i nieznacznie podwyższy inflację.

Adam Glapiński dodał, że deficyt budżetowy wprawdzie wzrośnie, ale nie osiągnie 3 procent w relacji do PKB. Utrzymania deficytu poniżej tego poziomu wymaga Unia Europejska. 

Czytaj więcej: Członek RPP: Przecież wspólną walutą Europy może być złoty

Opóźnienie wejścia w życie "piątki PiS"?

Zasiadający w RPP Kamil Zubelewicz ocenił, że ogłoszony pakiet nie wpłynie na decyzje o wysokości stóp procentowych. Ekonomista zastanawia się, czy z punktu widzenia gospodarczego nie byłoby wskazane lekkie opóźnienie wejścia w życie pakietu. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie pozytywnego impulsu dla gospodarki. Kamil Zubelewicz dodał jednak, że "inne cele przyświecają tym działaniom i nie nam je oczywiście oceniać".

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 1,5 procent.

Zobacz wideo