EBC utrzymał stopy procentowe bez zmian. Eksperci spodziewają się dalszego ujarzmienia inflacji

EBC zdecydował się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Do końca roku nie powinny one wzrosnąć, co ma zapewnić utrzymanie inflacji w ryzach. W marcu prezes NBP również zapewniał, że stopy procentowe nie wzrosną w najbliższej przyszłości.
Zobacz wideo

Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, poinformował bank. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0%.  Analitycy oczekiwali pozostawienia stóp procentowych.

"Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też: Dyrektor u Glapińskiego zarabia więcej niż w EBC? Pensje w Europie są dostępne w sieci

"Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować - w całości - spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej" - czytamy dalej.

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14.30 czasu środkowoeuropejskiego, podano także.

Stopy procentowe w Polsce również bez zmian

Według prezesa Narodowego Banku Polskiego, stopy procentowe w Polsce mogą się nie zmienić do 2022 roku. Stopy procentowe mamy dodatnie i stabilne i nie zanosi się by się zmieniały do końca kadencji Rady.
 - powiedział Glapiński podczas marcowego Forum Bankowego.

Więcej o: