Uber i Taxify pod lupą prokuratury. Śledztwo po zawiadomieniu taksówkarzy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie "uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa" przez działające w Polsce firmy Uber i Taxify. Chodzi o podatki - VAT i dochodowy. Zawiadomienie złożyli taksówkarze, prokuratura wcześniej zgromadziła "obszerną dokumentację" na ten temat.
Zobacz wideo

Działania rozpoczęte przez prokuraturę potwierdził Next.gazeta.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Zawiadomienie złożyły związki zawodowe reprezentujące taksówkarzy.

Prokuratura sprawdzi Ubera i Taxify

Śledztwo wszczęto "w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego od osób prawnych oraz przedstawicieli podmiotu Uber Poland sp. z o.o. oraz Taxify Poland sp. z o.o." - czytamy w przesłanym nam piśmie Prokuratury.

Chodzić ma o kilkaset milionów złotych - takie nieoficjalne informacje podała "Rzeczpospolita", która jako pierwsza napisała o sprawie. W rozmowie z gazetą przedstawicielka Ubera na nasz region Europy zapewnia, że polska spółka firmy przestrzega polskiego prawa i odprowadza wszystkie należne podatki.

Przed wszczęciem śledztwa Prokuratura zebrała dokumentację. "Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych m.in. w zawiadomieniach o przestępstwie" - pisze Prokuratura. Badana będzie nie tylko kwestia odprowadzania podatków, ale także m.in. realizacji obowiązków dotyczących praw pracowniczych.

Pismo Prokuratury Okręgowej w WarszawiePismo Prokuratury Okręgowej w Warszawie Next.gazeta.pl

Taksówkarze kontra aplikacje

Taksówkarze od poniedziałku protestowali przeciwko projektowi ustawy dotyczącej firm przewozowych korzystających z aplikacji, takich jak Uber czy Taxify właśnie. Blokujący warszawskie ulice protest był czasowo zawieszany, a środę po południu przedstawicielom taksówkarskich związkowców udało się porozumieć z rządem, reprezentowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Taksówkarze długo domagali się, by rząd zwiesił działanie aplikacji wspomnianych firm do czasu wejścia w życie ustawy. Minister Jadwiga Emilewicz podkreślała, że prawnie nie jest to możliwe.

Czytaj więcej: Rząd "wyłączy Ubera"? Ekspert: Rząd nie ma wpływu na to jaka aplikacja jest dostępna

W toku negocjacji uzgodniono, że nad ustawą będą toczyć się dalsze prace w sejmowych komisjach, a obecne przepisy mają być skuteczniej egzekwowane. Ma powstać specjalna grupa, która będzie się zajmować kontrolami, w jej skład mają wejść także przedstawiciele związków zawodowych.

Więcej o: