Orlen sprowadza ponad 50 procent ropy spoza Rosji

Polski Koncern Naftowy Orlen poinformował w dzisiejszym oświadczeniu, że blisko połowa ropy sprowadzanej do Polski pochodzi z innych krajów niż Rosja. Miesięcznie do rafinerii znajdującej się w Płocku trafia prawie 1,5 miliona ton ropy naftowej.
Zobacz wideo

W oświadczeniu Biura Prasowego PKN Orlen czytamy, że około 700 tysięcy ton ropy sprowadzanych jest do Polski z innych krajów niż Rosja. Jest to efekt współpracy z firmami z Angoli, Norwegii, Nigerii i Arabii Saudyjskiej.

50 procent ropy Orlenu w Polsce pochodzi z innych krajów niż Rosja

Wymieniany przez firmę odsetek dotyczy jednak tylko ropy sprowadzanej do Polski - jeśli do statystyk dołączyć rafinerie Orlenu w Czechach i na Litwie, to surowiec sprowadzany spoza Rosji wyniesie tylko 30 procent ogólnych dostaw.

Szukanie innych dostawców ropy naftowej ma służyć tworzeniu lepszych miksów ropy, dzięki którym osiąga się lepsza jakość i cenę finalnego produktu. Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek podczas spotkania z przedstawicielami firmy Saudi Aramco powiedział: "Dobrej jakości ropa naftowa, którą możemy kupić na korzystnych warunkach cenowych i bezpieczeństwo dostaw surowca są ważne dla dalszego rozwoju PKN Orlen". 

Zgodnie z umową podpisaną przez PKN Orlen i przedsiębiorstwo z Arabii Saudyjskiej ilość ropy sprowadzanej z tego kraju ma wzrosnąć do około 400 tysięcy ton miesięcznie. Większa liczba kierunków, z których Polska może czerpać ropę, może przynieść dobre skutki. Duża liczba dostawców gwarantuje większą stabilność, co w przyszłości może przyczynić się do obniżenia cen paliw.

Więcej o:
Komentarze (51)
Prawie 50 procent ropy sprowadzanej przez Orlen pochodzi spoza Rosji
Zaloguj się
 • mackowy74

  Oceniono 7 razy 3

  I CO K...Z TEGO???WIECIE MATOŁY Z ORLENU ILE KOSZTUJE LITR 95 W MOSKWIE???2,5 ZŁ!!ILE W KATOPOLSZCZE, PiSIORSKIM GRAJDOLE??PONAD 5 ZŁ!!WIĘC,NAWET JAKBYŚCIE Z MARSA PRZYWOZILI PALIWO,TO TAKIEGO ZŁODZIEJSTWA JAK U NAS NIE MA NIGDZIE!!

 • hopsiupbec

  Oceniono 2 razy 2

  "Polski Koncern Naftowy Orlen poinformował w dzisiejszym oświadczeniu, że blisko połowa ropy sprowadzanej do Polski pochodzi z innych krajów niż Rosja."

  No to się teraz Nadprezes wkurzy, że nie wspieramy jego ojczystego przemysłu.

 • izzy65

  Oceniono 6 razy 2

  Orlen to największy złodziej na rynku...diluje najgorszy produkt po najwyższej cenie.

 • franek-janek

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego nie z Rosji? Pieniadze nie smierdza. Amerykanie mieli wojne a Prezydent Bush, jego spolka sprzedawala bron Irakowi. Amerykanie niezle namacili w malych albo przestraszonych glowkach rzadzacych idiotow.

 • 1group

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda że nie podali informacji o ile drożej.

 • floryda77

  Oceniono 1 raz 1

  Ale na razie ceny tylko rosną. A diesel można już znaleźć taniej w Niemczech niż na stacjach Orlenu.

 • alojzy132

  Oceniono 1 raz 1

  Kupowanie małych ilosci to chyba wysoka cena. Hurtem zawsze było taniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX