PKN Orlen uruchomił pierwszą stację na Słowacji. Do końca roku 9 kolejnych

Grupa Orlen rozszerzyła właśnie działalność o kolejny kraj. Spółka uruchomiła pierwszą stację paliw w Słowacji. Łącznie u naszych południowych sąsiadów ma pojawić się 10 stacji polskiego koncernu, które będą działały pod marką Benzina.
Zobacz wideo

Grupa Orlen uruchomiła pierwszą stację paliw na rynku słowackim pod marką Benzina. Jeszcze w tym roku pojawi się na Słowacji łącznie 10 stacji tej sieci. Tym samym PKN Orlen zgodnie z zapowiedziami rozszerzył działalność w segmencie detalicznym o kolejny kraj.

Zgodnie ze strategią, konsekwentnie rozbudowujemy również segment detaliczny. Wchodzimy na nowy rynek, ale jest on nam bliski i dobrze znany pod kątem oczekiwań konsumenckich i otoczenia konkurencyjnego. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i kompetencje oraz atrakcyjna, szeroka oferta obejmująca także produkty i usługi pozapaliwowe, połączona z silną i rozpoznawalną marką, jaką jest Benzina, zapewnią nam sukces również na Słowacji

- powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Stacja została otwarta w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Zgodnie z założeniami biznesowymi, zarówno nowo otwarta stacja, jak i cała słowacka część sieci Benzina ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Grupa Orlen, zaopatrując stacje na Słowacji, będzie korzystała przede wszystkim z własnych paliw. W ofercie pozapaliwowej zaś dostępne będą zarówno produkty lokalne, jak i pochodzące z Polski i Czech.

Wejście Benziny na nowy rynek poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które pokazały, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone. Na rynku czeskim sprzedaż pozapaliwowa rozwija się bardzo dynamicznie, w ciągu ostatnich sześciu lat sieć Benzina zanotowała 50-procentowy wzrost w tym obszarze, a sprzedaż produktów gastronomicznych wzrosła w tym czasie trzykrotnie, podano również.

Na rynku słowackim działa obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów. PKN Orlen poinformował, że jest otwarty na przejęcia większych lub mniejszych sieci, natomiast małym operatorom stacji będzie oferował korzystną współpracę franczyzową.

Inwestycje w segmencie detalicznym na Słowacji traktujemy jako projekt długofalowy. Krok po kroku zamierzamy zwiększać nasz udział w rynku, aby finalnie stać się tu liczącym się graczem. Dlatego do końca tego roku na Słowacji powinno pojawić się 10 naszych stacji paliw pod marką Benzina

- powiedział wiceprezes odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol Tomasz Wiatrak, cytowany w komunikacie.

Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol, należącej do Grupy Orlen, prowadząc największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej, liczącą 412 placówek. Unipetrol jest spółką w stu procentach zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2018 r. spółka przerobiła 7,6 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.