Praca na Antarktydzie - kandydaci już niemal wybrani. Kierowniczka wyprawy: Rekordowa liczba zgłoszeń

- Jest coś takiego jak gorączka polarna, jestem przykładem, że coś takiego istnieje. Tęskni się za zimnem, po powrocie stacja śni się przez wiele miesięcy - mówi Dagmara Bożek-Andryszczak, kierowniczka nowej 44. polskiej wyprawy antarktycznej. Jej uczestnicy są już prawie wybrani. Zapytaliśmy, co ich tam czeka.

44. wyprawa na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego wyrusza jesienią tego roku. Nabór pracowników przyciągnął rekordową liczbę chętnych.

Rekord zgłoszeń do pracy na Antarktydzie

- Nigdy jeszcze instytut biochemii i biofizyki nie otrzymał tak dużej liczby zgłoszeń. Było ich 1548 - mówi Dagmara Bożek-Andryszczak*, która przejrzała je wszystkie, by wybrać kilkanaście osób, które pojadą na stację na pół roku lub rok.

Co brano pod uwagę przy wyborze kandydatów, jakie są największe wyzwania, które ich czekają, czym różni się pobyt na stacji antarktycznej od tego na północy, na Spitsbergenie oraz co jest trudniejsze: spędzenie roku z dala od cywilizacji czy powrót do "zwykłego" życia? Zobacz całą rozmowę:

Zobacz wideo

Polska Stacja Antarktyczna znajduje się w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, około 120 km od Antarktydy. Założono ją w 1977 roku i nazwano na cześć Henryka Arctowskiego, słynnego polskiego geografa i badacza Antarktyki. Nie jest tam tak zimno, jak na kontynencie, ale trzeba liczyć się z trudnymi warunkami pogodowymi, w tym na przykład silnymi wiatrami.

Pod koniec listopada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa poinformowało o przydzieleniu stacji 88 mln zł dotacji. Za te pieniądze ma zostać wybudowany między innymi nowy budynek główny, w którym znajdują się kwatery mieszkalne. Obecny położony jest tuż nad brzegiem morza i bywa zalewany i niszczony przez sztormowe fale.

*Dagmara Bożek-Andryszczak spędziła już rok na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund oraz rok na Polskiej Stacji Antarktycznej, co wraz z mężem opisała w książce "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (11)
Praca na Antarktydzie - kandydaci już niemal wybrani. Kierowniczka wyprawy: Rekordowa liczba zgłoszeń
Zaloguj się
 • ndof

  Oceniono 20 razy 20

  "Artykuł" się skończył, zanim się zaczął...

 • He Fd

  Oceniono 18 razy 18

  Jakbym chciał oglądać film to bym włączył telewizor...

 • jansiemaszko

  Oceniono 10 razy 10

  A coś więcej dla potrafiących czytać?

 • Oceniono 4 razy 4

  Może się zgłosić każdy rozumiem Aniela powiedziała, dyrektywa z góry mówiła jednoznacznie trzy litery na początku CV pierwsza na p oraz niepiśmienny całkowicie posłuszny posiadający w swojej biblioteczce zdjęciowej zdjęcie kogoś z kotem!!

 • zagadkowy_komandos

  Oceniono 8 razy 4

  Nie chce mi się czytać. Mógłby mi ktoś - proszę - przeczytać ,,na głos"?

 • roman.wurster

  Oceniono 1 raz 1

  Rok z dala ....same plusy ;)
  Wodka wiecznie zimna i rok wolnego od zony

 • 29twist27

  0

  Jeblo jak cena benzyny

 • icek20

  Oceniono 9 razy -3

  Podatnicy finansuja "badania"a na dzieci i nauczycieli forsy nie ma-MITOMANIA POLSKA W CALEJ KRASIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX