Morawiecki w amerykańskiej telewizji: "Polska staje się Doliną Krzemową UE"

- Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej - mówił w środę w amerykańskiej telewizji Fox Business premier Mateusz Morawiecki. W kontekście gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć Niemcy i Rosję, premier mówił natomiast, że "kupowanie rosyjskiego gazu oznacza finansowanie zakupów uzbrojenia przez Putina".
Zobacz wideo

Szef polskiego rządu podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych udzielił wywiadu telewizji Fox Business. Potwierdził w niej, że w ostatnich dniach rozmawiał z Elonem Muskiem namawiając go do inwestycji w Polsce. 

Morawiecki pytany o to, jakie zwolnienia podatkowe może zaproponować prezesowi Tesli stwierdził, że Polska jako członek Unii Europejskiej musi działać w ramach spójnej polityki odnośnie tego, co można zaproponować inwestorom. Powiedział jednak, że Polska może zaproponować np. pieniądze na szkolenia dla pracowników, ulgi w podatku od nieruchomości czy bardzo dobre otoczenie gospodarcze.

Zainwestowaliśmy wiele w elektromobilność, elektryczne samochody, ekologiczne autobusy i pociągi, sztuczną inteligencję

- chwalił się Morawiecki dodając, że Polska ma też do zaoferowania stosunkowo niskie podatki, tętniącą życiem gospodarkę i bardzo utalentowaną grupę pracowników. Premier mówił także o światowych sukcesach polskich programistów oznajmiając, że "Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej".

Morawiecki ostro o Nord Stream 2

Premier chwalił się także w Fox Business, że Polska jest jednym z nielicznych członków NATO, który już teraz wydaje 2 proc. PKB na armię, gdy np. Niemcy wydają 1,23 proc. Morawiecki szybko nawiązał w tym momencie do gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć Rosję z Niemcami. Premier stwierdził, że "kupowanie rosyjskiego gazu oznacza finansowanie uzbrojenia Putina".

Czy Morawiecki jest "Trumpem" Wschodniej Europy?

Premier był też zapytany, czy czuje się dobrze z określeniami, iż jest jednym z "Trumpów Wschodniej Europy". Morawiecki oznajmił, że nie sądzi, aby takie stwierdzenie było odpowiednie, niemniej "bardzo ceni, gdy ktoś robi to, w co wierzy - tak, jak prezydent Trump".

 
Zobacz wideo