Do której godziny w Wielki Piątek otwarte będą sklepy? Biedronka, Auchan, Tesco

Wielkanoc 2019 obchodzimy już w najbliższą niedzielę. Oznacza to, że w nadchodzących dniach handel będzie w pewnym stopniu ograniczony. Do której godziny w Wielki Piątek otwarte będą sklepy? Czy w Wielką Sobotę będziemy mogli zrobić zakupy?
Zobacz wideo

Wielki Piątek. Do której otwarte będą sklepy?

Według obowiązujących przepisów Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy i nie zwalnia nas z zawodowych obowiązków. Oznacza to, że supermarkety i inne sklepy będą tego dnia otwarte jak w każdy inny dzień roboczy. To dobry moment, żeby zrobić ostatnie przedświąteczne zakupy, ponieważ już w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Dlaczego?

Wielka Sobota. Czy sklepy będą otwarte? W jakich godzinach zrobimy zakupy?

O tym, że w Wielką Sobotę sklepy otwarte są krócej, mówi ustawa o ograniczeniu handlu - ta sama, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe. Z jej treści wynika, że w Wielką Sobotę czynności związane z handlem mogą być prowadzone do godziny 14:00. Nie jest to jednak jednoznaczne z godziną zamknięcia sklepów.

Należy pamiętać, że po zamknięciu pracownicy sklepów mają wciąż dużo pracy - muszą m.in. rozliczyć utarg i posprzątać, a takie czynności również są czynnościami związanymi z handlem. Oznacza to, że aby zdążyć przed godziną 14:00, sklepy muszą być zamknięte co najmniej godzinę wcześniej. W Wielką Sobotę do godziny 13:00 będą otwarte sklepy Biedronka, Tesco, Netto, Kaufland, Auchan oraz Carrefour. Do godziny 12:30 możemy zrobić zakupy w Lidlu. O godzinach otwarcia sklepów Żabka i Freshmarket zdecydują ich właściciele, co oznacza, że każda placówka tych sieci może być otwarta w innych godzinach.

Więcej o: