Boeing zakończył testy samolotów 737 MAX. Poprawiono błędy, które mogły być przyczyną dwóch katastrof

CEO firmy Boeing Dennis Muilenburg poinformował na Twitterze, że zakończyły się próbne loty samolotów 737 MAX ze zaktualizowanym oprogramowaniem. Błędy we wcześniejszej wersji systemu mogły być przyczyną dwóch katastrof lotniczych w Indonezji i Etiopii.
Zobacz wideo

"Robimy stały postęp na drodze do certyfikacji aktualizacji oprogramowania 737 MAX, dzięki pracy naszych pilotów Boeinga, inżynierów i ekspertów technicznych" - napisał na Twitterze Dennis Muilenburg.

Boeing zakończył loty testowe ze zaktualizowanym systemem

W krótkim nagraniu wideo CEO Boeinga poinformował, że piloci spędzili ponad 203 godziny, latając samolotami  Boeing 737 MAX ze zaktualizowanym oprogramowaniem. Ostatni ze 120 lotów, podczas których testowano nowy system, odbył się w środę. Na pokładzie samolotu znaleźli się przedstawiciele działu technicznego i projektowego firmy Boeing. Muilenburg powiedział także, że ponad 85 procent operatorów lotniczych korzystających z 737 MAX również przetestowało już nowy system Boeinga.

"Praca naszego zespołu sprawi, że 737 MAX będą jednymi z najbardziej bezpiecznych samolotów, jakie kiedykolwiek latały. To nasze zobowiązanie" - powiedział Dennis Muilenburg.

Katastrofy lotnicze z udziałem Boeingów 737. Samoloty zostały wycofane z eksploatacji

Przypomnijmy, że to wadliwe oprogramowanie Boeingów 737 MAX mogło być przyczyną dwóch katastrof. Pierwsza z nich miała miejsce w październiku 2018 roku w Indonezji, gdy samolot linii lotniczych Lion Air, rozbił się niedługo po starcie z Dżakarty i wpadł do morza. Na pokładzie znajdowało się 189 pasażerów. 

Druga z katastrof z udziałem 737 MAX wydarzyła się w marcu tego roku w Etiopii. Zginęło w niej 157 osób. Po tych wydarzeniach wszystkie samoloty 737 MAX, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały uziemione do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego je do lotów z pasażerami.

Więcej o: