Pierwszy e-pieniądz w Polsce. Jest zgoda KNF. Bezpieczne przelewy i łatwiejsze mikropłatności

KNF po raz pierwszy w historii wydała zgodę na wprowadzenie w Polsce elektronicznych pieniędzy. Polsko-brytyjska spółka Billon będzie teraz mogła wprowadzić nowe usługi związane z płatnościami i przelewami. Czym wirtualny pieniądz różni się od kryptowaluty?
Zobacz wideo

Polsko-brytyjska spółka Billon, specjalizująca się w technologicznych innowacjach w usługach finansowych, poinformowała, że otrzymała zezwolenie zezwolenie od KNF na prowadzenie działalności jako instytucja pieniądza elektronicznego. To pierwsze tego typu zezwolenie wydane w Polsce - wirtualna "moneta" Billon jest oparta o technologię blockchain.

Dzięki otrzymanemu zezwoleniu Billon będzie mógł świadczyć szereg usług, takich jak prowadzenie rachunku pieniądza elektronicznego, dokonywanie transakcji, czy wymiana walut. Licencja uprawnia też Billon do wydawania pieniądza elektronicznego, którego wartość jest taka sama, jak gotówki i pieniędzy na rachunku bankowym - informuje spółka na swojej stronie. 

Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego. Mogą to być przelewy, mikropłatności za treści multimedialne, czy e-commerce, albo wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych.

- powiedział Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon, komentując przyznanie licencji. 

Czym jest pieniądz elektroniczny?

Jak wyjaśnia Billon pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą taką jak Bitcoin, który jest zupełnie nową, niezależną walutą. E-waluta, którą wprowadza Billon jest cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Mówiąc inaczej jest cyfrowym zapisem polskiej złotówki. Umożliwia użytkownikom przechowywanie środków pieniężnych na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych.

Czytaj też: Bitcoin obchodzi 10. urodziny. Atmosfera nie jest szampańska, w rok stracił 70 proc. wartości

Jak twierdzi Billon pieniądz elektroniczny to szybsze i tańsze pieniądz narzędzie wynagradzania zwłaszcza tymczasowych pracowników i współpracowników oraz klientów w ramach promocji produktu, czy serwisu. 

Billon został założony w Wielkiej Brytanii w 2015 r. na bazie wcześniejszego projektu R&D powstałego w Polsce. Dziś w swoich biurach w Londynie i Warszawie zatrudnia międzynarodowy zespół ponad 80 osób. Firma posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego brytyjskiego regulatora FCA, UK. W 2018 Billon wygrał największy światowy festiwal fintechowy w Singapurze organizowany przez singapurski bank centralny MAS, pokazując rozwiązanie do zerokosztowych mikropłatności opartych o blockchain.

Zobacz wideo

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed