"Gaz jest narzędziem politycznym" - Mateusz Morawiecki o rozbudowie gazoportu w Świnoujściu

Robert Kędzierski
W Świnoujściu doszło dziś do podpisania umowy na finansowanie rozbudowy Gazoportu. Obecni na uroczystości prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podkreślali, że dzięki inwestycji wzrośnie niezależność energetyczna Polski oraz jej znaczenie w Europie.
Zobacz wideo

W Świnoujściu odbyła się uroczystość podpisania umowy na dofinansowanie rozbudowy Gazoportu. Obecni na niej byli  m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, Krzysztof Tchórzewski, szef resortu energii i Joachim Brudziński, zwierzchnik MSWiA.

Inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w przemówieniu, że budowa Gazoportu została zainicjowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyjaśnił też dlaczego inwestycja jest tak istotna dla Polski. 

Po to, żeby nasze państwo mogło decydować od kogo i za ile chce kupować to tak ważne, niezbędne dla funkcjonowania gospodarki, dla zapewnienia bezpieczeństwa, paliwo.

- stwierdził. 

Wyjaśnił też, że Gazoport, który nadal będzie rozbudowywany, będzie mógł przyjąć 5 mld metrów sześciennych w ciągu roku. Docelowo jego pojemność ma wynieść 10 mld metrów sześciennych gazu.

Prezydent Duda podkreślił też, że jesteśmy na etapie bardzo zaawansowanych działań związanych z Baltic Pipe, dzięki czemu wzrośnie energetyczna suwerenność Polski. 

Polska będzie mogła nieść bezpieczeństwo swoim sąsiadom. Myślę o Ukrainie, z którą w tej chwile budujemy połączenia, o Czechach, innych naszych sąsiadach.

- stwierdził Andrzej Duda wyjaśniając, że nasz kraj ma szansę stać się hubem - miejscem, z którego gaz LNG czerpią inne kraje. 

Czytaj też: Polski deficyt mocno spadł i jest w środku unijnej stawki. Ale 13 państw UE ma nadwyżkę

Prezydent dodał, że inwestycja, ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Europy. Przypomniał, że Polska podpisała z USA umowę na dostawę 40 mld metrów sześciennych gazu w ciągu 20 lat. 

"Gaz to narzędzie polityczne"

Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozbudowa gazoportu w Świnoujściu potwierdza dotychczasową politykę rządu - zapewnia Polsce bezpieczeństwo i suwerenność. 

Dodał też, że w przeszłości Polska bywała "szantażowana przez jednego dostawcę" w kwestii cen gazu. 

Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, gospodarczym, jest narzędziem politycznym. Wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, który tę inwestycję inspirował, dzięki któremu dzisiaj jesteśmy w zupełnie innej sytuacji 

- dodał. 

Obecny na uroczystości Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podkreślił, że rozbudowa gazoportu jest jedną z wielu inwestycji związanych z energią. 

Ten terminal LNG to pomysł i zasługa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który miał odważną i dalekowzroczną wizję uniezależnienia naszego kraju od dostawców ze wschodu

- stwierdził minister Krzysztof Tchórzewski w Świnoujściu.

Zobacz wideo

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed