Ekonomiści obliczyli lukę w podatku CIT. W 2017 r. mogła wynieść ponad 21 mld zł

Polski Instytut Ekonomiczny jako jedna z pierwszych tego typu instytucji postanowił wyliczyć lukę w podatku CIT za 2017 r. Zdaniem Instytutu luka w CIT jest obok luki w VAT jednym z większych zagrożeń dla publicznego sektora finansów.
Zobacz wideo

Ekonomiści z PIE obliczyli, że luka w podatku dochodowym od osób prawnych w roku 2017 mogła wynieść nawet 1,08 proc. PKB czyli ok. 21,4 mld zł. Dla porównania, w roku 2015 r. lukę CIT obliczono na maksymalnie 50 mld zł, a w 2016 r. na 18,4 mld zł.

Luka CIT w relacji do PKB w latach 2015-2017Luka CIT w relacji do PKB w latach 2015-2017 Polski Instytut Ekonomiczny

„Raport przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny stanowi kompleksową próbę obliczenia różnicy między kwotą, która powinna wpłynąć do budżetu, a tą, która faktycznie została odnotowana” – czytamy w przedstawieniu raportu PIE.

Skąd luka CIT?

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono zmniejszaniu luki VAT, natomiast analiza luki CIT była mocno utrudniona ze względu na brak określonych standardów i dostępu do szczegółowych danych. Dlatego w ramach działalności Instytutu postanowiliśmy kompleksowo opracować to zagadnienie, wykorzystując narzędzia i zasoby, którymi dysponujemy

- komentuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Obliczona luka CIT wynika z metodyki obranej przez PIE. Teoretyczny dochód do opodatkowania dostarczony przez GUS został skorygowany o niektóre dane z resortu finansów oraz różnice między sprawozdawczością finansową a raportowaniem podatkowym.

Luka CIT jest więc różnicą między teoretycznymi wpływami z podatku dochodowego od osób prawnych a realnymi dochodami w budżecie państwa.

Poza nieświadomymi pomyłkami, luka ta wynika z niewypełniania zeznań podatkowych, zaniżania podstawy opodatkowania oraz zalegania z płatnościami. Mechanizmy mające na celu zmniejszenie płaconego podatku można podzielić na trzy grupy: ukrywanie przychodów, zawyżanie kosztów oraz sztuczne transfery zagraniczne

- wyjaśnia Marek Lachowicz, kierownik Zespołu Makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przedsiębiorcy przeciwni CIT

System podatkowy w Polsce, w tym podatek CIT, krytykuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W opublikowanym w marcu 2019 r. raporcie ZPP proponuje ”rozszerzenie formuły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wszystkie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz zastąpienie podatku CIT podatkiem przychodowym”.

Podatek CIT to przykład całkowicie absurdalnej polityki fiskalnej. Płaci go, kto chce, a przeciętna efektywna stawka to znikomy procent przychodu jego podatników. Duże firmy stosują zaawansowane mechanizmy optymalizacyjne i będą to robić dopóty dopóki będą płacić podatek od dochodu, z uwzględnieniem kosztów jego uzyskania, a nie od przychodu

- podkreślił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w raporcie. 

Zobacz wideo

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (35)
Ekonomiści obliczyli lukę w podatku CIT. W 2017 r. mogła wynieść ponad 21 mld zł
Zaloguj się
 • jozinzpolski

  Oceniono 16 razy 16

  Ja nic z tego nie rozumiem. Jak to jest możliwe, że gdy rządzili złodzieje z PO kostka masła kosztowała 2,50 a teraz, po uszczelnieniu Vatu i innych działaniach naprawczych cena masła dochodzi do 5 zł?? Jak to jest możliwe, że gdy rządzili złodzieje z PO i na świecie był kryzys, to dolar kosztował mniej niż 3 zł a teraz, gdy rządzą uczciwi z PiS a gospodarka światowa rozkwita, dolar kosztuje prawie 4 zł??
  Gdy rządzili złodzieje z PO to za 3000 zł mogłem kupić 1000 dolarów; teraz, gdy rządzą uczciwi z PiS za te same 3000 zł mogę kupić niecałe 800 dolarów; to kto mnie właściwie okradł - złodzieje z PO czy uczciwi z PiS ???
  Jak to jest możliwe, że teraz, gdy rządzą uczciwi z PiS litr benzyny kosztuje ponad 5 zł, a przecież jeszcze 5 lat temu kosztował 3,80 ???
  To ja się pytam - kto mnie tu, ku..., właściwie okrada !!!

 • justas32

  Oceniono 11 razy 9

  Jest luka - znaczy że PiS ukradł ...

 • s.z.1

  Oceniono 8 razy 8

  Wiele hurtowni pracuje na marży 2-3%. Zafundujcie im podatek od przychodów i będzie po problemie, bo już nie bedzie tych hurtowni, w tym hurtowni paliw. Za to bardzo się ucieszą firmy usługowe (m.in. prawne, consultingowe, informatyczne ale nie tylko), bo im opodatkowanie spadnie o 50-80% tego co płacą obecnie.

 • silthor

  Oceniono 9 razy 7

  Taaa, podatek od przychodu... Koszmar dla sklepów, bo mają niskie marże, rewelacja dla różnych firm konsultingowych, prawniczych czy informatycznych, które mają ogromne marże. Ja tam bym bardzo chętnie płacił Państwu te 2-3 proc. przychodu. Mój zysk po opodatkowaniu pięknie by wzrósł, a efektywne opodatkowanie spadło o jakieś 4/5. :D

 • 2mek99

  Oceniono 7 razy 5

  Te wyliczenia są bez sensu. Gdy gospodarka kuleje przedsiębiorcy oszukują na podatkach. Gdy sytuacja się poprawia zaczynają chętniej płacić podatki.
  Gdy konkurencja jest większa i jest wojna cenowa to zyski spadają i CIT razem z nimi.
  Pamiętam gdy między producentami papierosów wybuchła wojna cenowa. Przez kilka lat wszystkie firmy traciły kasę czekając aż któraś upadnie.
  Podobnie było z sieciami handlowymi.

 • biker7

  Oceniono 3 razy 3

  luka w podatku dochodowym ... wynieść nawet 1,08 proc. PKB, ile to jest % w dochodach panstwa bo PKB a budzet panstwa to duza różnica

 • punter

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro największymi podatnikami CIT są państwowe giganty:
  KGHM, Orlen, PKO SA, PKO BP, PZU, PGE to rozumiem, że proporcjonalnie to one kradną najwięcej z tej "luki" :))))
  To może być prawda .....

 • stalowy_jez

  Oceniono 6 razy 2

  Dobra wiadomosc. 21 miliardow zostalo w kieszeniach obywateli. Ci dzielni ludzie uratowali mase kasy przed zmarnowaniem.

 • ltte

  Oceniono 1 raz 1

  Co to są "zaawansowane mechanizmy optymalizacyjne"? Czy to nie jest przenoszenie dochodów tam, gdzie CIT jest bardziej userfriendly? Czy takiego userfriendly CITu nie można wprowadzić i u nas? Co stoi na przeszkodzie? Głupota rządzących?
  ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX