Tak duże zainteresowanie wynika m.in. z powołania nowych zespołów werbunkowych, które podczas ostatniej kwalifikacji wojskowej pracowały przy powiatowych komisjach lekarskich. Jak podaje "Rzeczpospolita", do służby w WOT przygotowuje się już siedem tysięcy nowych ochotników - najwięcej w województwach kujawsko-pomorskim (1200 osób) i podkarpackim (ponad 1000 osób).
W tym miesiącu utworzone zostaną dwie nowe brygady OT dla województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Do 2019 roku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnych może być już ponad 31 tysięcy. Z danych dowództwa WOT opublikowanych przez "Rz" wynika, że planowane jest powoływanie sekcji snajperskich w każdej kampanii oraz po dwóch strzelców wyborowych do każdej z sekcji piechoty lekkiej. Wojska Obrony Terytorialnej planują także rozszerzyć szkolenia dla operatorów dronów obserwacyjnych i uderzeniowych.
Dodatkowo przyczyną większego zainteresowania ochotników do wstąpienia do Terytorialnej Służby Wojskowej jest wzrost uposażenia żołnierzy. Miesięcznie szeregowy OT może otrzymać 573 złote netto. Według ankiet dowództwa średnia wieku żołnierzy to 32 lata. Do WOT wstępuje też dwa razy więcej kobiet niż w przypadku pozostałych rodzajów wojsk.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj polskich Sił Zbrojnych (obok Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej). WOT zostały utworzone na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dnia 1 stycznia 2017 roku. Rok wcześniej powstały już jednak trzy pierwsze struktury Brygad Obrony Terytorialnej. Docelowo ma powstać siedemnaście oddziałów WOT - w tym dwa w województwie mazowieckim.