Australia wydrukowała 46 milionów banknotów z literówką. Bank przeprasza, ale pieniędzy z obiegu nie wycofa

Na 46 milionach nowych banknotach o nominale 50 dolarów australijskich znajduje się literówka w słowie "responsibility" (ang. odpowiedzialność). Australijski bank centralny za wpadkę przeprasza i obiecuje, że w kolejnej partii banknotów błąd zostanie poprawiony.
Zobacz wideo

Nowe banknoty zostały zaprezentowane w październiku ubiegłego roku. Reserve Bank of Australia, czyli australijski odpowiednik naszego NBP, chwalił się wówczas lepszymi zabezpieczeniami i większą wytrzymałością, którą miały charakteryzować się "banknoty nowej generacji".

Teraz okazuje się, że aż 46 mln banknotów o nominale 50 dolarów australijskich wydrukowano z literówką. Błąd pojawia się w znajdującym się na banknocie fragmencie przemówienia wygłoszonego w 1921 roku przez Edith Cowan - pierwsza kobietę w historii, która zasiadła w ławach australijskiego parlamentu.

 

Literówka znalazła się w słowie "responsibility" (ang. odpowiedzialność), w którym zabrakło jednej z liter "i", przez co zapisano je jako "responsibiLTY". Napis na banknocie jest bardzo mały i trudno odczytać go bez użycia szkła powiększającego. Niemniej jednak australijski bank centralny przeprosił za swoją wpadkę.

Bank nie wycofa z obiegu banknotów z błędem, co byłoby bardzo kosztowną i trudną do przeprowadzenia operacją, ale obiecuje, że kolejna partia pieniędzy zostanie wydrukowana już bez literówki.

Australijskie pięćdziesiąt dolarów, to najpopularniejszy banknot znajdujący się w obiegu w tym kraju. Na awersie nominału umieszczono podobiznę. Davida Unaipona, znanego aborygeńskiego pisarza i wynalazcy. Z kolei rewers przedstawia wspomnianą już Edith Cowan.

Zobacz wideo
Więcej o: