Iran stawia ultimatum, UE je odrzuca, Donald Trump nakłada sankcje. Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie

USA nałożyły nowe sankcje gospodarcze na Iran. Stało się tak tuż po tym, jak Teheran ogłosił, że częściowo wycofa się z porozumienia nuklearnego i zagroził, że jeśli nie dostanie nowych warunków, to zacznie wzbogacać uran. Kraje UE odrzuciły tak postawione ultimatum.
Zobacz wideo

Stany Zjednoczone wprowadzają nowe sankcje wobec Iranu. Tym razem obejmą one eksport żelaza, stali, aluminium, miedzi i innych metali - mają one zwiększyć presję na reżim w Teheranie.

Donald Trump ogłasza kolejne sankcje na Iran

Informując o wprowadzaniu sankcji prezydent Donald Trump podkreślił, że sektor metalowy to drugie co do wartości źródło dochodów irańskiego reżimu. Stanowi 10 procent eksportu tego kraju. Największym jest eksport ropy naftowej, który wcześniej został objęty amerykańskimi sankcjami. "Teheran może spodziewać się kolejnych działań, jeśli fundamentalnie nie zmieni swego postępowania” - podkreślił Donald Trump.

Prezydent USA przypomniał, że od czasu zerwania porozumienia nuklearnego z Iranem postawił Teheranowi dwanaście warunków. Oprócz weryfikowalnej i trwałej likwidacji programu jądrowego i rakiet balistycznych, Trump chce zaprzestania działalności terrorystycznej przez Teheran.

Iran stawia ultimatum

8 maja w telewizyjnym wystąpieniu na żywo prezydent Iranu Hassan Rouhani postawił ultimatum. Iran wstrzyma się z wzbogacaniem uranu przez 60 dni. Jeśli do tego czasu nie otrzyma on lepszych warunków w ramach nowej umowy nuklearnej, rozpocznie wzbogacanie uranu. To właśnie wzbogacony uran jest podstawą do produkcji broni atomowej. Ultimatum odrzucili przedstawiciele UE we wspólnym oświadczeniu. Podpisali je szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

To kraje, które razem z USA, Chinami i Rosją brały udział w negocjowaniu nuklearnego porozumienia, które podpisano w 2015 roku. Znosił on stopniowo sankcje państw zachodnich w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego. Donald Trump uznał, że Iran nie wywiązuje się z obietnic i w maju ubiegłego roku ogłosił, że zrywa porozumienie.

Teraz państwa unijne piszą, że ocenią wypełnianie przez Iran jego zobowiązań związanych z energią jądrową, dodają jednak też, że żałują ponownego nałożenia przez USA sankcji na Iran.

Kilka dni temu doradca prezydenta USA John Bolton poinformował o skierowaniu na Bliski Wschód lotniskowca Abraham Lincoln oraz bombowców B52.

Zobacz wideo
Więcej o: