Beata Szydło chwali się, że polska gospodarka jest większa od szwedzkiej. Zapomniała o jednym kluczowym fakcie

"Polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej" - napisała we wtorek na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Niestety nie wspomniała o innym ważnym wskaźniku, który pokazuje, że do sąsiadów z północy wciąż naszej gospodarce daleko.
Zobacz wideo

"Wg IMF polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej, nasz PKB to 586 mld US, Szwecji 551" - czytamy we wpisie wicepremier ds. społecznych. Beata Szydło powołała się tu na oficjalne dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Rozwój jest dla nas najważniejszy. Pod rządami PiS idziemy w dobrym kierunku. To pomaga polskim rodzinom" - dodała.

Porównanie PKBPorównanie PKB Źródło: MFW

Polska gospodarka większa od szwedzkiej? Nie do końca

Czy rzeczywiście prześcignęliśmy Szwecję? Oparcie się na PKB, jako wskaźniku rozwoju gospodarczego ma sens tylko wtedy, gdy zestawia się ze sobą kraje o podobnej liczbie mieszkańców. Tymczasem Polska liczy obecnie około 38,5 mln mieszkańców, a Szwecja niemal czterokrotnie mniej, bo ok. 10 mln.

W tej sytuacji "suche" porównanie PKB nic nam nie daje. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ten wskaźnik to nasza gospodarka jest większa nie tylko od szwedzkiej, ale również od norweskiej i duńskiej, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że pod względem poziomu życia - delikatnie mówiąc - tym krajom ustępujemy.

Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest PKB per capita, czyli Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca. O nim wicepremier Beata Szydło w swoim wpisie wspomniała, a być może nie chciała wspominać? Jak pod tym względem wypadamy na tle Szwecji?

Porównanie PKB per capita Polski i Szwecji w 2018 rokuPorównanie PKB per capita Polski i Szwecji w 2018 roku Źródło: MFW

Z najnowszych danych MFW wynika, że PKB per capita w Polsce wynosi 15,6 tys. dolarów, natomiast w przypadku Szwecji jest to 53 tys. dolarów, czyli jest niemal trzyipółkrotnie większy. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik nasza gospodarka owszem prześcignęła Szwecję, ale tę z roku 1985, a nie 2019.

Beata Szydło zapomniała też o innym fakcie. MFW zalicza Szwecję do grupy krajów "zaawansowanych ekonomicznie". W tym gronie można znaleźć również takie kraje, jak Czechy czy Grecja. Tymczasem Polska wciąż zaliczana jest do grupy "rynków wschodzących i krajów rozwijających się".

Więcej o: