Po pięciu latach pięć razy więcej obcokrajowców płacących składki ZUS

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To ponad pięć razy więcej, niż na początku 2014 r.
Zobacz wideo

Grupą, której liczebność zmieniła się najbardziej są Ukraińcy – w ciągu pięciu lat ich liczba wzrosła niemal trzynastokrotnie. Zdaniem ekspertów Personnel Service, negatywne prognozy dotyczące napływu cudzoziemców nie sprawdzą się i pracowników z zagranicy nadal będzie przybywać.

Z danych ZUS wynika, że Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie i Hindusi to narodowości, których najwięcej przybyło na polskim rynku pracy w trakcie ostatnich pięciu lat. Pierwszą z nacji obejmuje uproszczona procedura zatrudniania, co oznacza, że pracodawca nie musi ubiegać się o czasochłonne pozyskiwanie zezwolenia na pracę. Z badań Personnel Service wynika, że co piąta firma w Polsce zatrudnia pracownika z Ukrainy.

Szacujemy, że na koniec 2019 r. odnotujemy 25-30 proc. wzrost liczby Ukraińców zarejestrowanych w ZUS w porównaniu do końcówki 2018 r.

- podsumował Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i Prezes Zarządu Personnel Service.

Liczby robią wrażenie, ale jak pokazują eksperci mBanku w ujęciu rok do roku dynamika obcokrajowców płacących składki w Polsce spada. I to już od 2017 roku, co widać na zaprezentowanym przez nich na Twitterze wykresie:  

Rząd zachęca Polaków do powrotu z emigracji

Tymczasem w związku z niedoborami na rynku pracy polski rząd podjął w ostatnim czasie próbę nakłonienia Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii do powrotu do ojczyzny. Zorganizowano nawet w tym celu specjalne targi pracy w Londynie. Według relacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, wystawiało się tam 30 pracodawców. Do Londynu pojechała m.in. szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz.

Wiem, że powrót do Polski po latach emigracji może być trudny. Mam jednak nadzieję, że dostrzegają państwo, że nie jest to już ten sam kraj, z którego wyjeżdżaliście

- zapewniała minister.

Na emigracji przebywa około 2,5 mln Polaków, najwięcej w Wielkiej Brytanii. Według danych GUS oficjalnie mieszka ich tam 800 tysięcy, inne szacunki mówią, że ta liczba jest bliższa milionowi.

Zobacz wideo
Więcej o: