Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 500+ dla niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałego, comiesięcznego dodatku dla dorosłych osób o całkowitej niepełnosprawności. 
Zobacz wideo

Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie szef rządu mówił, że 500 zł wsparcia otrzymają niezdolne do pracy i samodzielnego życia osoby powyżej 18. roku życia. 

Mateusz Morawiecki powiedział, że dodatek ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. "Kwota jest cały czas liczona, ale będzie to najprawdopodobniej 500 złotych miesięcznie dla tych osób powyżej 18. roku życia" - poinformował premier

Czytaj więcej: Podatek handlowy od wielkich sieci to nawet 1,5 mld zł. 500 mln może zapłacić Biedronka

Pieniądze na 500+ dla niepełnosprawnych m.in. z podatku handlowego

Jak dodał, środki na wypłatę dodatku będą pochodziły między innymi Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także z podatku handlowego - z daniny nałożonej na zagraniczne sieci handlowe działające w Polsce. 

Polska w ubiegłym tygodniu wygrała w unijnym Sądzie z Komisją Europejską sprawę dotyczącą podatku handlowego. Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej. Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce, która zaskarżyła decyzję Komisji uznając, że dokonała ona błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa. Wyrok nie jest prawomocny. Komisja Europejska ma 2 miesiące na odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Polska wygra - jeśli w ogóle taki będzie - ewentualny proces odwoławczy. Jeśli nie - rząd będzie szukał obiecanych dorosłym niepełnosprawnym pieniędzy, z innych źródeł. 

Zobacz wideo
Więcej o: