Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 500+ dla niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałego, comiesięcznego dodatku dla dorosłych osób o całkowitej niepełnosprawności. 
Zobacz wideo

Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie szef rządu mówił, że 500 zł wsparcia otrzymają niezdolne do pracy i samodzielnego życia osoby powyżej 18. roku życia. 

Mateusz Morawiecki powiedział, że dodatek ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. "Kwota jest cały czas liczona, ale będzie to najprawdopodobniej 500 złotych miesięcznie dla tych osób powyżej 18. roku życia" - poinformował premier. 

Czytaj więcej: Podatek handlowy od wielkich sieci to nawet 1,5 mld zł. 500 mln może zapłacić Biedronka

Pieniądze na 500+ dla niepełnosprawnych m.in. z podatku handlowego

Jak dodał, środki na wypłatę dodatku będą pochodziły między innymi Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także z podatku handlowego - z daniny nałożonej na zagraniczne sieci handlowe działające w Polsce. 

Polska w ubiegłym tygodniu wygrała w unijnym Sądzie z Komisją Europejską sprawę dotyczącą podatku handlowego. Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej. Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce, która zaskarżyła decyzję Komisji uznając, że dokonała ona błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa. Wyrok nie jest prawomocny. Komisja Europejska ma 2 miesiące na odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Polska wygra - jeśli w ogóle taki będzie - ewentualny proces odwoławczy. Jeśli nie - rząd będzie szukał obiecanych dorosłym niepełnosprawnym pieniędzy, z innych źródeł. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (41)
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 500+ dla niepełnosprawnych
Zaloguj się
 • kontonagazeta001

  Oceniono 9 razy 7

  No, to teraz mało kto dostanie tę najwyższą kategorię niepełnosprawności. U pisiurów zawsze jest jakaś kombinacja i ściema.
  I dlaczego nie z PFRON - co miesiąc każdy pracodawca buli od każdego pracownika, instytacja z miliardami i aferami z łapówkami za sprzęt IT, łakomy kąsek na przewalczy z pis (i każdej opcji politycznej), tylko pewnie niepełnosprawni niewiele z tego mają...

 • el_rumburak_de_san_escobar

  Oceniono 6 razy 6

  Powinni zrobić program 500+ dla każdego wyborcy PiS. Najlepiej połączyć to z wyborami - pokazujesz kartę do głosowania i jeśli głos był na PiS dostajesz 500 zł. Oprócz tego proponuję 500+ dla sluchaczy Radia Maryja. 500+ dla prawdziwego Polaka. 500+ dla ministrantów. 500+ dla zakonnic. Jest to wszystko bardzo potrzebne.

 • dyskootantka

  Oceniono 6 razy 6

  Kłamca i tyle. Obieca, a potem okaże się, że według nowego prawa, jakie szykują, wszyscy niepełnosprawni są sprawni. Matołuszek jak dwa słowa powie i nie skłamie, to znaczy, że się pomylił. Ten typ tak ma.

 • voyac

  Oceniono 6 razy 6

  to tylko zasłona przed wprowadzeniem po cichu zmian w orzecznictwie o niepełnosprawności jaką pis szykuje niepełnosprawnym w zemście za protesty w Sejmie..

 • chatteas

  Oceniono 6 razy 6

  500 zł kpina biorąc pod uwagę ceny, które nie tylko są porównywalne z cenami w Niemczech czy Francji, a w przypadku niektórych produktów nawet wyższe! Osoby z całkowitą niepełnosprawnością z dodatkiem takim jak zdrowe dziecko Mateusz bądź honorowy i podaj się do dymisji, kompromitujesz się na każdym kroku!

 • antonikarcz

  Oceniono 10 razy 6

  Jak przyjdzie co do czego to znowu odgrodzą się od niepełnosprawnych kotarami.

 • net_friend

  Oceniono 5 razy 5

  Kupują głosy jak kiepskie radio słuchaczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX