Dopłaty do czynszu niemal dla każdego? Nowy pomysł PiS może wywrócić rynek nieruchomości

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe przepisy mogą wywrócić rynek nieruchomości do góry nogami. Rząd PiS chce bowiem w ramach programu "Mieszkanie na start" zaoferować dopłaty do czynszu niemal każdemu.
Zobacz wideo

Znowelizowana w czwartek ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadza istotne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości. Chodzi o uruchomiony na początku roku program  "Mieszkanie na start", jeden z najważniejszych w programie PiS. W jego ramach część osób wynajmujących lokale może otrzymać dopłaty z budżetu państwa.

Po zmianie przepisów znacząco zwiększa się próg dochodowy, który pozwala ubiegać się o dopłatę. 

Bartosz Turek, ekspert od nieruchomości, na antenie TVN24 BiS wyliczył, że według obecnych przepisów singiel, który chce ubiegać się o dopłatę, może zarabiać około 2,7-2,8 tys. złotych na rękę. Po zmianach, które musi zatwierdzić Senat, a potem prezydent, kwota może wzrosnąć do 4600 złotych na rękę.

W przypadku rodziny z trójką dzieci kryterium staje się jeszcze łatwiejsze do spełnienia - w myśl obecnych przepisów taka rodzina może mieć dochód wynoszący 8 tys. zł, na rękę , po zmianach to ma być prawie 12 tys. złotych.

System dopłat do czynszów miał być kierowany do osób gorzej zarabiających, a po nowelizacji te wynagrodzenia, które będą pozwalały na ubieganie się o dopłaty, mocno wzrosły.

- stwierdził Turek

Państwo oferuje mieszkania niby po cenach rynkowych, ale z dopłatą, a poza tym mają być oferowane mieszkania z dojściem do własności - zauważył.

- wyjaśnił tłumacząc, że oferta ze strony państwa może być bezkonkurencyjna dla prywatnych podmiotów. 

Czytaj też: Będzie 500 Plus dla najbiedniejszych niepełnosprawnych. Rząd przedstawił szczegóły projektu

Program "Mieszkanie na Start" zakłada, że wsparcie ma przysługiwać wyłącznie przy wynajmie nowych mieszkań (zasiedlonych po raz pierwszy), i to wyłącznie w sytuacji, gdy inwestor zawarł stosowną umowę z gminą. 

Dopłaty do czynszu mogą wynosić maksymalnie ok. 600 zł w Warszawie, w gminach ościennych byłoby to o ok. 200 zł mniej.

Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Jak wyjaśnia rząd na swojej stronie projekt to "realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki".

Zobacz wideo
Więcej o: