Dopłaty do czynszu niemal dla każdego? Nowy pomysł PiS może wywrócić rynek nieruchomości

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe przepisy mogą wywrócić rynek nieruchomości do góry nogami. Rząd PiS chce bowiem w ramach programu "Mieszkanie na start" zaoferować dopłaty do czynszu niemal każdemu.
Zobacz wideo

Znowelizowana w czwartek ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadza istotne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości. Chodzi o uruchomiony na początku roku program  "Mieszkanie na start", jeden z najważniejszych w programie PiS. W jego ramach część osób wynajmujących lokale może otrzymać dopłaty z budżetu państwa.

Po zmianie przepisów znacząco zwiększa się próg dochodowy, który pozwala ubiegać się o dopłatę. 

Bartosz Turek, ekspert od nieruchomości, na antenie TVN24 BiS wyliczył, że według obecnych przepisów singiel, który chce ubiegać się o dopłatę, może zarabiać około 2,7-2,8 tys. złotych na rękę. Po zmianach, które musi zatwierdzić Senat, a potem prezydent, kwota może wzrosnąć do 4600 złotych na rękę.

W przypadku rodziny z trójką dzieci kryterium staje się jeszcze łatwiejsze do spełnienia - w myśl obecnych przepisów taka rodzina może mieć dochód wynoszący 8 tys. zł, na rękę , po zmianach to ma być prawie 12 tys. złotych.

System dopłat do czynszów miał być kierowany do osób gorzej zarabiających, a po nowelizacji te wynagrodzenia, które będą pozwalały na ubieganie się o dopłaty, mocno wzrosły.

- stwierdził Turek

Państwo oferuje mieszkania niby po cenach rynkowych, ale z dopłatą, a poza tym mają być oferowane mieszkania z dojściem do własności - zauważył.

- wyjaśnił tłumacząc, że oferta ze strony państwa może być bezkonkurencyjna dla prywatnych podmiotów. 

Czytaj też: Będzie 500 Plus dla najbiedniejszych niepełnosprawnych. Rząd przedstawił szczegóły projektu

Program "Mieszkanie na Start" zakłada, że wsparcie ma przysługiwać wyłącznie przy wynajmie nowych mieszkań (zasiedlonych po raz pierwszy), i to wyłącznie w sytuacji, gdy inwestor zawarł stosowną umowę z gminą. 

Dopłaty do czynszu mogą wynosić maksymalnie ok. 600 zł w Warszawie, w gminach ościennych byłoby to o ok. 200 zł mniej.

Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Jak wyjaśnia rząd na swojej stronie projekt to "realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (300)
Dopłaty do czynszu niemal dla każdego? Nowy pomysł PiS może wywrócić rynek nieruchomości
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 96 razy 88

  Panie prezesie. Bardzo prsze mi obiecać, że nie bedzie mnie pan okradać i obdarowywać z moich pieniedzy obibokow i niezaradnyh życiowo. Tylko tyle.

 • kaktus-2

  Oceniono 76 razy 60

  Jedyni którzy na tym zyskają to będą właściciele wynajmowanych mieszkań. Ceny wynajmu wzrosną automatycznie zaraz po wejściu tej ustawy w życie...

 • ar.co

  Oceniono 56 razy 46

  I jak zwykle wszystko za pieniądze tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki. Byle tylko pisowscy kłamcy i złodzieje mogli kupić sobie lumpenelektorat.

 • bog43

  Oceniono 43 razy 39

  na początek " dostaniecie " wszystko ;
  - mieszkanie za darmo , aż do wyczerpania zapasów skradzionych lub przejętych w ten czy inny sposób nieruchomościach , prawowitym właścicielom .
  - wczasy za darmo w mniej lub bardziej " ekskluzywnych " ośrodkach aż do ich zrujnowania
  - woda w każdych ilościach za darmo
  -środki komunikacji miejskiej za darmo
  - itp
  Wreszcie doszliśmy do celu - półek sklepowych z octem .
  Życzę Polsce , dalszy kwitnący rozwój w produkcji 1 mln samochodów elektrycznych , 3 mln mieszkań , produkcji promów , lotniskowców na Bałtyku i podniesienia poziomu wody w Morskim Oku , przez przekop Mierzei Wiślanej .
  Nie wiem czy państwo zauważyli , że te wszystkie wynalazki są pomysłem ludzi , którzy w swoim życiu nawet kiosku ruchu na własną rękę nie prowadzili . Oni , czyli te politykiery , dziś dysponują majątkami o których miliony drobnych przedsiębiorców mogą tylko marzyć , a to właśnie głównie oni za te fanaberie płacą . Moim zdaniem są dwa wyjścia - stworzyć UE na wzór USA , lub oddać się pod zabór pruski .

 • kemor234

  Oceniono 43 razy 39

  KOLEJNA "OBIETNICA" BEZ POKRYCIA.
  OCZYWIŚCIE DOPŁATY BĘDĄ REALIZOWAĆ SAMORZĄDY, A TE Z KOLEI NIE DOSTANĄ NA TO PIENIĘDZY. I KÓŁKO SIĘ ZAMYKA, ALE OBIETNICA POZOSTAJE ...
  Pis zawsze "realizuje" to, co obiecał ...

 • buba2018

  Oceniono 38 razy 34

  Nigdy nie osiągniemy standardów w państwach UE.....Zamiast umożliwić wzrost zarobków PIS trwoni pieniądze podatników. Państwo to nie przytułek, to przedsiębiorstwo . Nasze podatki wyrzucane są lekką rąsią w błoto. Dlatego nie oddamy głosu na PIS

 • cocpit

  Oceniono 27 razy 27

  A ja głupi palant wychowałem dzieci bez dopłat, na mieszkanie zarobiłem ciężka pracą, wypracowałem sobie prawo do emerytury, płaciłem składki na ubezpieczenie zdrowotne, a w razie choroby leczyłem się prywatnie bo choroba nie chciała czekać w kolejce. Porównując się z beneficjentami różnych "plusów" brak mi słów na swoją głupotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX