Związkowcy chcą większych podwyżek płacy minimalnej niż ustawowe. "Nie mniej niż 12 proc."

Związkowcy uzgodnili stanowisko w kwestii waloryzacji wynagrodzeń w gospodarce narodowej, płacy minimalnej oraz emerytur i rent. Wnioskują o podwyżki większe niż przewiduje to ustawa.

Związkowcy są zdania, że w 2020 r. wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć o co najmniej 12 proc. czyli do sumy 2 520 zł brutto. Oznaczałoby to wzrost płacy minimalnej o co najmniej ok. 189 zł ”na rękę”. Jednak zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu wzrost będzie wynosił 96 zł.

Ponadto, związkowcy "Solidarności" proponują wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej nie mniejszy niż 8,6 proc. oraz wzrost płacy w "budżetówce" o co najmniej 15 proc. Związkowcy zajęli także stanowisko w kwestii świadczeń emerytalnych i rent. Ich zdaniem "wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2019 r".

Mając na uwadze nieadekwatność obecnego systemu waloryzacji emerytur i rent, wskazujemy na potrzebę systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-rentowych, w taki sposób, aby zapewniała ona utrzymanie siły nabywczej tych świadczeń, uwzględniając jednocześnie wzrost gospodarki krajowej

- czytamy w oświadczeniu związkowców.

Kwestia negocjacji

Ostateczna podwyżka płacy minimalnej musi jednak zostać jeszcze ustalona w toku negocjacji rządu z partnerami społecznymi, do których oprócz związków zawodowych należą pracodawcy. Rozmowy w ramach Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych rozpoczęły się 10 maja.

Jeżeli rząd i partnerzy społeczni nie znajdą porozumienia co do ostatecznej sumy, samodzielnie ustali ją rząd do 15 września.

Więcej o:
Komentarze (29)
Związkowcy chcą większych podwyżek płacy minimalnej niż ustawowe. ?Nie mniej niż 12 proc.?
Zaloguj się
 • j-ugo

  Oceniono 1 raz 1

  Nie znam żadnego biednego pracodawcy. Znam wielu biednych pracowników.

 • j-ugo

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem za podniesieniem płacy minimalnej. Jestem przeciw jałmużnom, które z naszych podatków dostają wybrani. Biedny, który odchował dzieci opłaca z podatku 500+ dla bogatszych od siebie.
  To PARANOJA !

 • marcinmarcin12

  Oceniono 1 raz 1

  Czas by badziewne firmy ktorym wlascicielom nie oplaca sie prowadzic padly a wolna sila robocza zaczla robic cos sensownego.

 • dziurowice

  Oceniono 3 razy 1

  "Związkowcy" niech otworzą swoje firmy i płacą ile chcą.
  W tym kraju jest przewaga ludzi którzy maja rządzę rozdawania cudzych pieniędzy.
  Dość.

 • konradwallenrod

  Oceniono 8 razy -2

  Zaraz będzie kwik pracodawców, że zbankrutują przez co bezrobocie wzrośnie albo, że inflacja wzrośnie i w efekcie będę zarabiał jeszcze mniej. A ja wam kochani pracodawcy na to. Kupcie sobie książkę Adama Słodowego pt: Zrób to sam. Jak skorzystacie z rad tego mądrego pana i zrobicie wszystko sami to całą zarobioną kasę będziecie mogli zatrzymać dla siebie.

 • twojeprawda

  Oceniono 6 razy -2

  kij ze sztuczna inflacja.. jedziemy.. wiecej kasy dla wszystkich.. w sumie niech kazdy dostanie 2000+, a pozniej sie zobaczy. Co za tepe dzidy!

 • mondrian4

  Oceniono 8 razy -2

  Koniecznie chcą rozpier..lić małe polskie firmy w których i tak nie ma już kto pracować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX