Theresa May ma dzisiaj podać datę dymisji. Straciła resztki poparcia. Brexit "dokończy" ktoś inny

Theresa May ma poinformować dziś o dacie rezygnacji z funkcji premiera - twierdzą niemal wszystkie czołowe media na Wyspach. May najpewniej "dotrwa" do wizyty Donalda Trumpa, który odwiedzi Wielką Brytanię 10 czerwca. Brexit będzie musiał sfinalizować ktoś inny.

Theresa May ustąpi z funkcji premiera, decyzję i datę rezygnacji potwierdzi jeszcze dziś - twierdzą czołowe brytyjskie media. Szefowa rządu ma bowiem wyznaczone kolejne spotkanie z Grahamem Bradym, szefem klubu 1922 zrzeszającym najbardziej wpływowych posłów Partii Konserwatywnej. 

Według przecieków May "dotrwa" na stanowisku do 10 czerwca. Jej ostatnią misją będzie wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa. Formalnie pokieruje rządem do czasu wyłonienia jej następcy, jest niemal jasne, że całkowicie straci swój wpływ na brytyjską politykę.

Brexit w ślepej uliczce

O rezygnacji May miały zdecydować kolejne problemy z poparciem dla jej polityki wewnątrz rządu. Zarówno Jeremy Hunt, minister spraw zagranicznych, jak i Sajid Javid, odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne, mieli zakomunikować, że sprzeciwiają się nowej wizji rozwiązania kwestii opuszczenia UE - donosi The Guardian.

Trzy dni temu brytyjska premier zgodziła się bowiem na parlamentarne głosowanie w sprawie drugiego referendum, które mogłoby odwołać brexit. Postawiła jednak istotny warunek - zapis o referendum miał stać się częścią ustawy regulującą wyjście z Unii Europejskiej. May po raz kolejny próbowała więc przekonać brytyjskich polityków do poparcia wynegocjowanego przez nią kontraktu i po raz kolejny poniosła klęskę. 

Czytaj też: Wybory do Europarlamentu 2019. Koniec głosowania w Wlk. Brytanii. A miało go w ogóle nie być

Sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii po raz kolejny okazała się patowa. W ubiegłym tygodniu rozmowy w brytyjskim parlamencie na temat ponadpartyjnego porozumienia ws. brexitu załamały się. Liderzy rządzącej prawicy i opozycyjnej lewicy przez sześć tygodni bezskutecznie debatowali na temat ewentualnych zmian co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 

Wśród kandydatów do objęcia schedy po Theresie May znajdują się między innymi były szef dyplomacji Boris Johnson, minister spraw wewnętrznych Sajid Javid i szef resortu środowiska Michael Gove.

May pełni funkcję premiera od 2016 roku. Wcześniej była szefową resortu kobiet i równości oraz spraw zagranicznych. 

Więcej o: