Wraca kwestia zamrożenia cen prądu. Zła wiadomość dla dużych firm. Zapłacą więcej

Zgodnie z uzgodnieniami Ministerstwa Energii z Komisją Europejską, wypłata rekompensat za wzrost cen prądu za pierwsze półrocze 2019 r. nastąpi przy uwzględnieniu cen sprzed roku.
Zobacz wideo

Po tym, jak w ostatnich dniach 2018 r. przez parlament w ekspresowym tempie przeszła ustawa "zamrażająca" ceny prądu, rozwiązaniem zainteresowała się Komisja Europejska. W największym skrócie, w ustawie chodziło o to, aby ceny energii na rachunkach pozostały niezmienione, poniżej aktualnej ceny rynkowej. Spółki energetyczne straty z tego powodu miały sobie rekompensować ze specjalnego funduszu.

Komisja Europejska miała jednak wątpliwości, czy aby zamrożenie cen prądu dla firm nie stanowi tzw. niedozwolonej pomocy publicznej. Z tego też powodu Ministerstwo Energii opóźniało publikację rozporządzeń, dzięki którym ustawę można by było stosować w praktyce. 

Firmy zapłacą więcej

Teraz ostatecznie resort energii uzgodnił z Komisję Europejską zakres rekompensat za ceny prądu. Ustalono, że za pierwsze półrocze rekompensaty dla spółek energetycznych za brak podwyżek cen energii mogą zostać wypłacone na zasadach z ustawy. Rozliczenie odbędzie się według cen prądu z czerwca 2018 r. Pierwsze rekompensaty mają być wypłacane ok. 20 sierpnia - zapowiedział w PAP Paweł Koroblowski z Ministerstwa Energii.

Od 1 lipca natomiast zamrożenie cen energii będzie obowiązywało wyłącznie m.in. dla gospodarstw domowych, szpitali, jednostek samorządu (gmin, miast itd.) czy mikro- i małych firm. Wszyscy odbiorcy poza gospodarstwami domowymi będą musieli jednak złożyć oświadczenie o wypełnieniu ustawowej przesłanki objęcia mechanizmem stabilizacji cen.

Blokada cen energii nie będzie natomiast obowiązywała dla średnich i dużych firm. Od 1 lipca ceny prądu dla nich zostaną urynkowione, a to oznacza, że mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Są obawy, że ten koszt zobaczymy w wyższych cenach produktów i usług tych firm.

Wprawdzie duże i średnie firmy mogłyby ubiegać się o publiczną pomoc tzw. de minimis, ale tutaj obowiązują już restrykcyjne zasady dotyczące kwoty czy przeznaczenia takiego wsparcia.

Planujemy dla nich w drugim półroczu pomoc na zasadach de minimis. Czyli w większości przypadków pomoc z zakresu limitu 200 tysięcy euro w kolejnych trzech latach obrotowych. W tym przypadku, w praktyce będzie brana pod uwagę suma środków pomocowych z tego mechanizmu w latach 2017, 2018 i to, co do tej pory w roku 2019

- wyjaśniał Paweł Koroblowski w trakcie środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Nowelizacją "ustawy prądowej" Sejm ma zająć się na posiedzeniu 12-14 czerwca, a Senat kilka dni później.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (44)
Wraca kwestia zamrożenia cen prądu. Zła wiadomość dla dużych firm
Zaloguj się
 • mondrian4

  Oceniono 34 razy 30

  Zła dla firm? a co mają powiedzieć ludzie którym proponuje się 1.5% na lokacie? Zaraz zobaczymy jakieś 4.5% inflacji na liczniku. Ale wybierają durniów do władzy to i efekty takie a nie inne. Rozdawnictwo, wczesne emerytury, kiełbasa wyborcza, drogi prąd to i inflacja wywali i dopiero suweren się za głowe złapie. TO samo przechodziła ostatnio Rumunia i w wiekszym wymiarze Turcja choć przyczyny rozpier..lenia gospodarki w każdym kraju trochę inne. Nam blizej do Turcji neistety niż do Rumuni. Czyli kurczowe trzymanie się niskich stóp, wywalony socjal, wojenki z całym światem i centralnie sterowana gospodarka nacjonalizowana dokladnie tak samo jak nad Bosforem

 • sztucznypolak

  Oceniono 21 razy 21

  Inflacja przyspiesza, dochody budzetu spadaja, a suweren sie cieszy.

 • meki_majcher

  Oceniono 15 razy 15

  No proszę, ceny prądu nie wzrosły, a suweren i tak zapłaci za ten "niepodrożały" prąd, no bo na kim powetują sobie straty firmy? A co będzie jak ceny prądu się odmrożą? Nieee, po co się martwić na zapas. To dopiero po wyborach, a to jeszcze długo. Zresztą nasi genialni włodarze na pewno coś wymyślą. Tymczasem lepiej się cieszyć stówą, jaką Jarek dał na każdą pisowską świnię...

 • uutek

  Oceniono 17 razy 15

  Inflacja w górę! Ale to korzystne dla rządu bo zbierze więcej kasy ;)_

 • wejsunek47

  Oceniono 14 razy 14

  do wyborów będą chronić swój elektorat.. jeśli wygrają będą łupić bez litości...szkoda ,że w epoce Gierka nie udało się ze dwóch elektrowni atomowych wybudować... bo teraz to każda lokalizacja będzie zła.... baby ze świętymi obrazami i z ksiundzem na czele zablokują... matka boska kocha wungiel i dlatego PIS kupi od Rosji jeszcze więcej mln ton...

 • wejsunek47

  Oceniono 11 razy 11

  to znaczy ,że dla głównych motorów gospodarki i twórców PKB ( bo przecież nie elektorat PISu daje główny dochód tego kraju) małych i średnich firm prąd zdrożeje o kilkadziesiąt procent... czyli zdrożeje większość towarów i usług...... ekonomia to twarda sprawa i żadne czary mary matouszka albo kurdupla tego nie zmienią.....

 • donmarek

  Oceniono 6 razy 6

  Za prąd do budżetu zapłacą firmy. A odbiorca zapłaci firmom za ten prąd. W towarach i usługach. Przynajmniej na razie, ale w Polsce nadal obowiązuje, że 2+2=4.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX