Komisja ds. VAT donosi na Mateusza Szczurka do prokuratury. "Spowalniał walkę z luką VAT"

Komisja ds. VAT zawiadamia prokuraturę w sprawie Mateusza Szczurka. Były minister finansów miałby odpowiadać za "spowolnienie walki z luką VAT" i doprowadzić Skarb Państwa do straty 8 mld zł. Szczurek w wywiadzie udzielonym naszej redakcji w zeszłym roku zapewniał, że jest gotów stanąć przed Trybunałem Stanu.
Zobacz wideo

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zdecydowała o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mateusza Szczurka, byłego ministra finansów w rządzie PO. Zdaniem Komisji działania byłego szefa resortu finansów "spowodowały spowolnienie" walki z luką VAT.

Marcin Horała, przewodniczący komisji, stwierdził, że swoim postępowaniem Mateusz Szczurek doprowadził Skarb Państw do szkody w kwocie mogącej dochodzić do 8 mld złotych.

Przestępstwo to polegało na niedopełnieniu obowiązków poprzez niedopuszczenie do przeprowadzenia prac legislacyjnych i przyjęcia w formie ustawy rozwiązań prawnych, uszczelniających system podatkowy w zakresie poboru podatków od towaru i usług, które zapobiegałaby dokonywaniu wyłudzeń od podatku i usług oraz zaniżania należnego podatku od towaru i usług. Co może stanowić czyn opisany w artykule 231 par. 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks Karny.

- czytamy we wniosku. 

Według polityków PiS za czasów rządów koalicji PO-PSL luka w podatku VAT wyniosła ponad 250 miliardów złotych. Mateusz Szczurek - w rozmowie z naszą redakcją twierdził, że tego typu wyliczenia to "nonsens". Tłumaczył, że za czasów jego pracy w resorcie nie było "żadnego przymykania oczu" w sprawie ściągalności podatków, a wysuwanie takich zarzutów jest skandaliczne.

Jeżeli będzie taka wola większości, chętnie stawię się przed Trybunałem Stanu i wyjaśnię jak było naprawdę

- mówił. 

Warto przypomnieć, że tydzień temu posłowie PO, Nowoczesnej i PSL, zasiadający w sejmowej komisji śledczej ds. podatku VAT, również zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury. Miałby on dotyczyć możliwości popełnienia przestępstwa przez ministrów finansów w rządzie PiS. Chodzi o rzekome niedopełnienie obowiązków we wdrożeniu Centralnego Rejestru Faktur (CRF).

Członek komisji i poseł PO Zbigniew Konwiński powiedział, że według wyliczeń obecnego kierownictwa resortu finansów wprowadzenie tego rozwiązania może ograniczyć lukę VAT o 12 - 36 miliardów złotych rocznie.

Czytaj też: Wyciekła notatka MF z czasów PO. "Brak szans" na walkę z mafiami VAT. Szczurek: Absurd

Decyzję w sprawie Mateusza Szczurka ogłoszono podczas posiedzenia, na którym stawić miał się Donald Tusk. Pełnomocnik byłego premiera Roman Giertych poinformował, że pismo z usprawiedliwieniem nieobecności zostało wysłane do komisji w piątek. W związku z nieobecnością premiera przesłuchanie Donalda Tuska odbędzie się w innym terminie. 

Przesłaliśmy Mateuszowi Szczurkowi prośbę o komentarz, po jego otrzymaniu tekst zostanie zaktualizowany. 

Więcej o: