Domy, działki, miliony oszczędności i pożyczka dla siostry. Znamy oświadczenie majątkowe premiera Morawieckiego

Na stronie Kancelarii Premiera zostały opublikowane oświadczenia majątkowe członków rządu. Premier Mateusz Morawiecki na koniec 2018 r. miał m.in. blisko 5,4 mln oszczędności.
Zobacz wideo

Jak wynika z oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego, na koniec 2018 r. poza m.in. dwoma domami (ok. 150 i 100 m2) czy 72-metrowym mieszkaniem miał on także "środki pieniężne" w wysokości blisko 5,4 mln zł. 

Co ciekawe, w ciągu roku poziom tych oszczędności spadł o ponad 1 mln zł, bo na koniec 2017 r. premier deklarował ponad 6,5 mln zł środków pieniężnych. 

Zmianą jest także wycena wartości mieszkania, co może wynikać z jego wykończenia lub po prostu innej metodologii liczenia. Rok temu Morawiecki wskazał, że cena mieszkania to ok. 546 tys. zł, teraz pisze o wartości ok. miliona zł, choć zaznacza, że w tej kwocie zawiera się także wartość mebli, wyposażenia i sprzętu.

.. Biuro Informacji Publicznej KPRM

Wśród tzw. składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł premier zadeklarował meble i zabudowę o łącznej wartości 255 tys. zł. Co ciekawe, nie ma tu żadnych samochodów - a to w tej rubryce w przypadku oświadczeń ministrów właściwie pozycja obowiązkowa.

.. źródło: BIP KPRM

Morawiecki wykazał w swoim oświadczeniu majątkowym także m.in. współwłasność w 180-metrowym segmencie, działkę o powierzchni ok. dwóch hektarów oraz pożyczkę udzieloną siostrze - na kwotę ok. 300 tys. zł.

Dodatkowo, premier nadal wykazuje uprawnienia do 3857 akcji BZ WBK (obecny Santander Bank; Morawiecki był prezesem banku w latach 2007-2015). Przy obecnym kursie akcji banku są one warte ok. 1,4 mln zł. Premier ma także uprawnienia do akcji w wysokości do 350 tys. zł. W obu przypadkach Morawiecki deklaruje, że w czasie pracy w rządzie powstrzyma się od realizacji uprawnień do akcji, podobnie jak do realizacji praw do odroczonych premii z BZ WBK.

.. BIP KPRM

Zobacz wideo
Więcej o: